TIC HOLDING Header
  • USD 19.017
  • EUR 20.374
  • Altın 1208.537
  • BIST 100 5133.93
  • Dünya

İnsanlık kıyamet gününe hiç olmadığı kadar yaklaştı: 'Gece yarısına 90 saniye kaldı'

Dünyanın kıyamete ne kadar yaklaştığını gösteren Kıyamet Günü Saati (Doomsday Clock) 25. kez güncellendi. Bu sembolik saate göre, insanlığın yarattığı tehlikeli teknolojilerle kendini yok etmesine yani gece yarısına sadece 90 saniye kaldı.
İnsanlık kıyamet gününe hiç olmadığı kadar yaklaştı: 'Gece yarısına 90 saniye kaldı'
AJANSLAR - Kar amacı gütmeyen bilim kuruluşu Bulletin of the Atomic Scientists'in Bilim ve Güvenlik Kurulu tarafından salı günü yeniden ayarlanan saatle insanlığın kıyamete hiç olmadığı kadar yaklaştığı gösterildi.

Kuruldan yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıla göre saatin yelkovanındaki 10 saniyelik ilerlemede büyük oranda Ukrayna'daki savaşın etkili olduğu bildirildi.

Saati ayarlamaktan sorumlu kurul, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer silah kullanımına ilişkin tehditlerinin altını çizerek, "Bu tehditler tüm dünyaya çatışmanın kaza, kasıt ya da yanlış hesaplama yoluyla tırmanması gibi korkunç bir risk bulunduğunu hatırlatıyor. Çatışmanın herhangi birinin kontrolünden çıkma ihtimali hala yüksek" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin neden olduğu tehlikelerin nükleer tehditle sınırlı kalmadığı, savaşın iklim krizine de etki ettiği belirtildi.

Savaşın iklim değişikliğiyle mücadeleyi baltaladığını ifade eden kurul, "Rus petrol ve doğalgazına bağımlı olan ülkeler tedarikçilerini çeşitlendirmeye çalışıyor, bu da tam da bu tür yatırımların azalması gereken bir dönemde doğalgaz yatırımlarının artmasına yol açıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nükleer silahların kullanım riskini arttırdı, biyolojik ve kimyasal silahların kullanımını gündeme getirdi, dünyanın iklim değişikliğine verdiği yanıtı sekteye uğrattı ve diğer küresel sorunlarla başa çıkmaya yönelik uluslararası çabaları engelledi. Ukrayna topraklarının işgali ve ilhakı, başkalarını önceki uzlaşılara meydan okuyan ve istikrarı tehdit eden eylemlerde bulunmaya cesaretlendirebilecek şekillerde uluslararası normları da ihlal etti" ifadelerine yer verildi. 

Yorum Yazın