TIC HOLDING Header
  • USD 19.042
  • EUR 20.564
  • Altın 1190.233
  • BIST 100 4954.98
  • Dünya

Gates: İnsan yapımı ve Kovid'den çok daha acımasız olabilecek sıradaki pandemiye hazırlık yapmalıyız

Aşılama faaliyetleriyle de tanınan teknoloji devi Bill Gates, gelecekte Kovid'den daha beter olması muhtemel yeni virüs salgınlarıyla karşılaşacak insanlığın hala hazırlıklı olmadığı uyarısını yaptı.
Gates: İnsan yapımı ve Kovid'den çok daha acımasız olabilecek sıradaki pandemiye hazırlık yapmalıyız
AJANSLAR - Dünyanın en zengin kişileri arasında yer alan ve Kovid pandemisi döneminde komplo teorilerinin vazgeçilmez kahramanı olan Bill Gates, insan yapımı ve Kovid'den çok daha acımasız olabilecek sıradaki pandemiye hazırlıklı olunması, bunun için siyasi liderlerin farklılıklarını bir kenara bırakıp birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Avustralya'nın Sidney kentinde Başbakan Anthony Albanese ile görüşen ve düşünce kuruluşu Lowy Enstitisü'nde konuşma yapan Microsoft kurucusu, Kovid-19 pandemisine müdahalenin ülkelerin birlikte çalışması sayesinde rayına girmesi örneğini vererek, daha fazla küresel işbirliği çağrısında bulundu.

'Aptallığımız yüzünden 10 trilyon dolarlık kayıp'
"Bir sonrakine hazırlanmanın ekonomik maliyetini, bunun maliyetiyle karşılaştırın, 10 trilyon doları aşan ekonomik kayıp" diye konuşan Gates, "Pandemi sırasında, yangın veya depremlerde olduğu gibi beklemede tutulan araçlara, uygulamaya ve küresel kapasiteye sahip olmamakla aptallık ettik" diye yakındı.

Avustralya'nın aşılar piyasaya sürülmeden önce enfeksiyon oranlarını düşük tutmaya yardımcı olan politikalarını öven Gates, "Avustralya ve yaklaşık 7 ülke daha erkenden nüfus ölçekli tanılama çalışmaları ve karantina uygulamasıyla öne çıktı. Bu, aşının olmadığı o ilk yılda enfeksiyon seviyesini düşük tutmanız anlamına geliyordu" dedi.

Kurduğu vakıfla özellikle yoksul ülkelerde aşılama faaliyetleri yürütmenin yanısıra yapay et gibi projelere yatırım yapan teknoloji devi, gelecekteki pandemilerle başa çıkmak için karşılıklı siyasi iradeye dayalı istikrarlı bir uluslararası düzene ihtiyaç olduğunu belirterek şu vurguyu yaptı:"Salgın hastalık tehdidi çıktığında küresel çapta yayılmasını önleyecek şekilde ülkesel, bölgesel ve küresel düzeyde hareket edecek küresel kapasiteye sahip olacak mıyız, orası muallakta."

"Her 5 yılda bir hem ülke hem de bölgesel düzeyde pandemiye hazırlık konusunda kapsamlı bir tatbikat yapmaya ve herkese puan veren küresel bir gruba ihtiyacımız var."

Kapitalizm eleştirisi de yaptı
Daha önce servetinin yarısını hayır işlerine bağışlayacağına ve sağlık, enerji ve eğitim sektörlerine eşitlik getirmeye çalışacağına söz vermiş bulunan Gates, konuşmasında, "Piyasa kapitalizminin, en yoksulların bazı ihtiyaçlarını karşılama konusunda büyük bir başarısızlığı var. Onların sesi piyasada çok az duyuluyor" eleştirisini ihmal etmedi.

"1000 ABD dolarıyla kelimenin tam manasıyla hayat kurtarabilirsiniz ve etrafta bu kadar tatmin edici olan başka bir şey yok" diyen Gates, önceki ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'yi Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) çıkarmak ve DSÖ'ye verilen fonları kesmekle tehdit etmesini de eleştirdi.

'Çin'in yükselişi büyük kazanım'
ABD'nin ve dolayısıyla Avustralya'nın Çin'e yönelik politikasının, iklim değişikliği gibi büyük sorunlarla mücadelede daha uzlaşmacı ve işbirlikçi bir siyasi yaklaşıma ihtiyaç duyduğunu söyleyen Gates, "Çin'in yükselişini dünya için büyük bir kazanım olarak görüyorum... ABD'nin Çin'e karşı mevcut zihniyeti - üstelik karşılıklı olarak- bir tür kaybet-kaybet zihniyeti" diyerek ekledi: "Bu çok olumsuz bir şekilde kendi kendini tatmin edici olabilir".
Yorum Yazın