TIC HOLDING Header
  • USD 19.054
  • EUR 20.51
  • Altın 1211.438
  • BIST 100 5031.98
  • Dünya

Finlandiya halkı, İsveç olmadan NATO'ya tam üye olunması konusunda ne düşünüyor?

Finlandiya’nın başkentinde Helsinki’de yaşayan vatandaşlar, İsveç’i beklemeden ülkelerinin NATO’ya tam üye olmasına giderek daha fazla sıcak bakıyor.
Finlandiya halkı, İsveç olmadan NATO'ya tam üye olunması konusunda ne düşünüyor?
AJANSLAR -

Şu ana kadar İsveç ile birlikte ittifaka katılımın gerekliliğini düşünenlerin, Ankara ve Stockholm arasında yaşanan son gerilimlerden sonra ülkelerinin tek başına üye olmalarından yana tavır aldıkları görülüyor.

Ülkesinin Rusya ile doğrudan sınırı olduğu için öncelikle ittifaka girmesinin gerekliliğine inanan Leena Pusa, “Bence bu akıllıca bir karar olur çünkü sınırımız Rusya'nın yanında ve İsveç daha ileride. Bu ülkenin ayrıca şu anda Türkiye ile büyük sorunları var.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

Yine Rusya ile komşu oldukları için aynı endişeleri paylaşan lIda Bröms,”Biz Finlandiya'da bu konuda oldukça endişeliyiz. Çünkü Rusya bizim komşumuz ama İsveç onların komşusu değil. Biz ayrıca İsveç için bir tür tampon görevi görüyoruz, ben bu yüzden onların biraz daha güvenli olduğunu düşünüyorum. Kulağa belki korkunç geliyor ama durum böyle. Bana bu yüzden NATO'nun üyesi olmadıkları takdirde onlar için o kadar büyük bir risk teşkil etmeyecek gibi gözüküyor.” dedi.

Yorum Yazın