Zonguldak’ta 29 Temmuz ila 2 Ağustos 2024 tarihleri arasında il merkezi ve Kilimli ilçesinde ruhsatsız işletilen maden ocaklarına yönelik saha denetimleri gerçekleştirildi. İl merkezinde 7 ve Kilimli ilçesinde 5 olmak üzere toplam 12 ruhsatsız maden ocağı tespit edildi.
Maden ocaklarından 2’si mühürlenerek kapatıldı. 10 ocak ise dinamitle patlatılarak kapatıldı. Yapılan denetimler sonucu 8 şüpheli şahsa Maden Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı. Daha önce kapatılmış olan bir ocağın mührünü bozan 1 şüpheli ise gözaltına alındı.
Maden ocaklarında tespit edilen 1 adet havalandırma motoru ile 10 metre profil raya el konuldu.
![Zonguldak’ta ruhsatsız işletilen 10 maden ocağı kapatıldı, 2’si mühürlendi](https://ogunhaber.com/upload/img/2024/08/03/5a86863d-b9f8-49a7-a0b1-2dde5083590e-detail-1.jpg)