TIC HOLDING Header
  • USD 18.829
  • EUR 20.224
  • Altın 1130.143
  • BIST 100 4930.18
  • Asayiş

TSK'dan Suriye ve Irak'ta PKK/YPG noktalarına hava harekatı

Türk savaş uçakları Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekatı düzenledi. Milli Savunma Bakanlığı, Suriye ve Irak'a hava harekatı düzenlendiğini duyurdu. MSB resmi hesabından, "Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor" açıklamasını yaptı.
TSK'dan Suriye ve Irak'ta PKK/YPG noktalarına hava harekatı
Milli Savunma Bakanlığının (MSB) sosyal medya hesabından "Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!" paylaşımı yapıldı. 

Paylaşımda, bir Türk savaş uçağının pistten kalkış anına ilişkin fotoğrafa da yer verildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan bölgelere "Pençe-Kılıç Hava Harekatı" yapıldığını bildirdi.

Bakanlıktan, gece saatlerinde gerçekleştirilen hava harekatına ilişkin yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edilmiştir."

Bakan Hulusi Akar'dan açıklama

Milli Savunma Bakanı Akar Pençe-Kılıç Hava Harekatı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:
"Ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kastedenlerden yaptıklarının hesabını bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz. Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar büyük bir başarıyla tahrip edildi. Terör örgütünün sözde karargahları da tam isabetle vuruldu."

Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının Irak ve Suriye'de gerçekleştirdiği nokta atışlarda terör örgütüne büyük zarar verdiği ifade edildi.

TSK'nın vurduğu yerler ise;
Suriye
Ain Doğma
Minnig hava üssü çevresi
Ayn El Arab
Ayn İsa
Tel Rıfat
Maranaz
Malikiyah
Haseke/Derbesiye
Irak'ın kuzeyi
Kandil
Sincar 
Süleymaniye
Yorum Yazın