• Arşiv

Taşköprü'de Anka Sanat'ın kadın üyeleri, kadın girişimcilere taş çıkarıyor

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde olan Anka Sanat Taşköprü Kadın Girişimciler Derneği ile OGÜNhaber olarak röportaj yaptık. Derneğin; kuruluş sürecini, amaçlarını ve sıkıntılarını konuştuk.
Taşköprü'de Anka Sanat'ın kadın üyeleri, kadın girişimcilere taş çıkarıyor
Murat Akyol -
OGÜNhaber olarak röportajı, Anka Sanat Kadın Derneği Genel Sekreteri Gülcan Sarısoy ve Başkan Yardımcısı Esra Hazan ile gerçekleştirdik. Derneğin kuruluş sürecinden bahseden Genel Sekreter Gülcan Sarısoy, "2014 Yılında Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı kurslarda tanıştık. Resim kursunda tanıştık ve çok güzel bir uyum yakaladık. Bulunduğumuz kurslarda çeşitli üretimler yaptık fakat orası bize yetmedi. Bizler de dernek kurmak istedik ve 8 kişi derneğimizi kurduk. Çok küçük paralarla, 20 liralarla derneği kurduk, her şeyi evimizden getirdik, minik bir atölye kurduk. Sonra yavaş yavaş neler yapacağımıza karar verdik, şu an 40'dan fazla üyemiz 20'den fazla gönüllü çalışan üyemiz var. Yaptığımız ürünlerle kız çocukları okutuyoruz, Taşköprülü kadınlara ek gelir sağlıyoruz. Ayrıca katıldığımız televizyon programlarında Taşköprü'nün tanıtımı için elimizden geleni yapıyoruz." dedi."Taşköprü kadınını daha çok ön plana çıkarmak istiyoruz"

Derneğin bundan sonra ki amaçlarını sayan Gülcan Sarısoy şu açıklamaları yaptı: ,"Okyanusta küçücük bir su damlasıyız. Taşköprü kadınını daha çok ön plana çıkarmak istiyoruz, bir pazar yeri elde edebilmek istiyoruz, daha güçlü yere basmak istiyoruz. Reklamımızı ve tanıtımımızı yapıyoruz ama yeterli olmuyor. Hedefimiz daha çok müşteriye ulaşıp daha çok kız çocuğu okutmak. Anka küllerinden doğan bir kuş, bu örnek gibi biz neden yapmayalım dedik. Zaten bizler Şerife Bacı'nın torunlarıyız. Anka Sanat denilince Taşköprü akla gelsin istiyoruz." dedi.

"Kırsal bölgede yaşamanın dezavantajını yaşıyoruz"

Derneğinizin gelir ve gider dengesini nasıl sağlıyorsunuz sorusuna Sarısoy,  " Şu ana kadar zarara hiç uğramadık. Stoklu çalışıyoruz, elimizdeki her şeyi değerlendiriyoruz. Bazen çok yıldırma politikalarına maruz kaldık ama bırakmadık. Burası belediyenin yeri, sağ olsunlar çok cüzi bir miktarla burayı onlardan kiraladık. Fuarlara ve iyi ortamlara katılmak istiyoruz, tanıtım ve pazarlama konusunda mali açıdan desteğe ihtiyacımız var. Kırsal bölgede yaşamanın dezavantajını maalesef yaşıyoruz." dedi. 

"Çok taş koyan olacaktır"

Genel sekreter ve başkan yardımcısına girişim yapmak veya dernek kurmak isteyen kadınlara önerilerini sorduğumuzda, "Öncelikle güçlü olsunlar, sabretsinler, çok taş koyan olacaktır, evden çevreden, bir sürü engel koyacaklardır. Her şeyden önce kendilerine güvenmeleri gerekiyor, o olmazsa belli bir yerde tıkanırsınız. İlk hedefiniz asla para olmamalı, bizim ilk hedefimiz para olmadı. " dediler.


 
Yorum Yazın