TIC HOLDING Header
 • USD 18.641
 • EUR 19.679
 • Altın 1073.483
 • BIST 100 4969.16

Suudi Arabistan'ın kurtuluş günü

Suudi Arabistan'ın kurtuluş günü
Değerli dostlarım,
Gündeme dair sosyal medyada da yer alan Suudi Arabistan'ın kurtuluş günü ile ilgili haberleri okumuşsunuzdur. Ben de bu konuda bir şeyler karalamak istiyorum.

Suudi Arabistan
Osmanlı'dan kurtuluşunu kutluyor.

Şu an Suud Hükümeti'nin başındaki aile kimlerle kol kola, kimlerle birlikte bunları uzun uzun yazmaya gerek yok hepimizce malum bu.

Tarihe baktığımızda Suudi Arabistan devletinin nasıl kurulduğu, İngilizlerle nasıl iş birliği yaptığı da kaynaklarda yer alır. Osmanlı 1917'de o toprakları terk etmiş ve 1918'de o topraklarda bir tek Osmanlı askeri kalmamıştı. Fakat resmi kuruluş ilan edilen 1927'ye kadar İngiliz mandası altında bir Arabistan vardı. Bunu hiç saymıyorlar.

23 Eylül'de Ankara'da yapılan kokteyle Süleyman Soylu katılmıştı. Neden bir devlet adamı bu kokteyle katıldı diye kıyametler koptu.

Ne tuhaf ki sol cenah, cumhuriyetçi cenah, Atatürkçü cenah Osmanlı'yı sahiplenerek bu tepkiyi gösteriyor, "Siz hem Osmanlı'yı savunuyorsunuz hem de Türk askerini sırtından vuran Arapları burada destekliyorsunuz, kutlamalarına katılıyorsunuz" diye.

Beyler daha önce neredeydiniz? Hani derler ya "Uyan da balığa gidelim."
Bu kutlama 1985'ten beri her sene yapılır.
Bu kutlamalara 1985' ten bu yana nice valiler, başbakanlar, bakanlar, devlet adamları, milletvekilleri katılmıştır.

Bunların içinde CHP'li de vardı, DSP'li de vardı, ANAP'lı da vardı. Bu benim bizzat şahit olduğum durumdur.

Bugüne kadar bu mevzuyu bu kadar gündeme getirmediniz, sahiplenmediniz de neden geçen hafta yapılan kokteyle bir devlet adamı katılınca kıyamet koptu.

Evet tabi ki ben bir Osmanlı torunu olarak bu katılımlar bana da dokunuyor ve tabi ki tepki doğru ve olması gereken bir tepki ama maalesef her zaman olduğu gibi bu haklılık bile buram buram muhalefet kokuyor. Bunun altında bile iktidarı yıpratma niyeti yatıyor.

Samimi olsaydınız daha önceki yıllarda da aynı tepkiyi aynı sertlikte gösterirdiniz.
Samimi olsaydınız İzmir'in kurtuluşunda Osmanlı'yı düşman ilan eden şahsa da aynı tepkiyi gösterirdiniz.

Yunan'ı ülkeden kovduktan sonra devlet adamlarının Yunanistan devlet adamlarıyla kol kola resimleri var buna hiç sesiniz çıkmadı.

Sonra yine Cumhuriyet yeni kurulduğunda İngiliz Kralının Türkiye'ye gelmesine de tek bir lafınız yok.

Evet Suudi Arabistan'ın kutlama gününe ilk günden itibaren hiç gidilmemiş de sadece bu sene gidilmiş olsa bu kutlamaya en başından tavır konmuş olsa tamam bu sene bu nerden çıktı diye tepkimizi birlikte koyarız.

Ama 1985'ten beri her sene devlet bazında katılım olmuş bu kutlamalara sizin de hiç sesiniz çıkmamış.

Bu sene bir anda Osmanlıcı olmanız iyi niyetli bir tavır değil. Doğru bir tepki olabilir ama niyet başka.

Her şey bir yana geçen sene "Suudi Arabistan'la bile dost kalamadınız, Suudi Arabistan'a bile sırt döndünüz." diyen sizler şimdi Suudi Arabistan aleyhine bir sürü laf söylüyorsunuz.

Mesele ne biliyor musunuz?
Sayın Recep Tayyip Erdoğan güzel bir siyasi manevra yaparak Suud Hükümeti ile güzel ilişkiler tesis etti ve şu an yatırımcılar Türkiye'ye gelerek ciddi yatırımlar yapıyorlar. Asıl mesele bu, bunu hazmedemiyorsunuz.

Bir kere olsun açık sözlü olun bir kere olsun renginizi belli edin. Söz konusu devlete saldırmaksa bir Osmanlıcı oluyorsunuz, bir Osmanlı düşmanı. Muhalefet yapacaksanız açık açık yapın bu milletin değerlerini kullanarak bunu yapmayın.

Kalın selametle!

Görüş ve fikirlerinizi bana sosyal medya hesaplarım ve ogunhaber.com üzerinden iletebilirsiniz

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
 • Melike
  Sayın Şehzademiz yıllarca komşularımızı (dış güçler) Batı kötüleyerek filmlerine dahi konu ederek, Tüm İslam ülkelerini birbirine düşürdüler. Bundada başarıli olmuş gibi görunuyorlar. Şuanda yaptıkları da Türk hukumetini karıştırmak. Hedef Cumhurbaşkanı. Recep Tayyip Erdogan olduğu için ve kıymetli Bakanımızı hedef almaları. Türkiyenin yükselmesini istemiyorlar
 • Abdullah Yaşar
  Biz ecdattan razıyız Allah da razı olsun
 • KEREM DEMİRHAN
  AYNEN ŞEHZADEM EĞER BU KEFERELER BİR ŞEYE KARŞI ÇIKIYORLARSA DEMEKKİ BU DOĞRU BİR ŞEYDİR MİLLETİN HAYRINA OLAN BİRŞEYDİR
 • Mihriban Güneş
  Harika bir yazı olmuş ..
 • Fatih Sultan Mehmet
  Çok doğru yazmışsınız kıymetli şehzadem Allah'ım razı olsun sizden hayırlı ömürler versin
 • Barbaros küçük
  Aynen şehzadem noktasına virgülüne katılıyorum
 • Rakıf Heybeli
  Şehzadem bildiğiniz gibi Osmanlı'ya isyan Şerif Hüseyin liderliği altındaydı.Suudi ailesi Şerif Hüseyin'i tasfiye ederek Arabistan'a hakim oldular.Suudi ailesi Osmanlı'ya dostmuydu tabiki değildi Osmanlı Reşidi Ailesi ile müttefikti.Yıllarca Reşidiler ve Osmanlılar bu bölgeyi el ele korumaya çalıştılar.Bugün bizim geçmişi bahane ederek Suudlarla düşman olmamız gerekmiyor zira Arabistan'ı Osmanlı'dan koparan Şerif Hüseyin idi.