Murat Demir

Murat Demir

Kanal İstanbul değerlendirmesi

İmamoğlu kendisinin ortaya attığı tüm tezleri kendisi bizzat çürütmüştür. Kanal İstanbul için yaygara yapmayı bırakın yapılacak dev proje için destek olun. Konuştukça batıyorsunuz…
Kanal İstanbul değerlendirmesi
Rant iddiaları ise çamuru başkasına atacağınıza kendi İlçe Başkanlarınız nasıl oralarda emlakçılık yapıyor, tarlaları kimlere pazarlıyorlar onları araştırın.

Sn. Bakanımız Berat Albayrak için arsa aldı diye yaygara koparanlar.

Acaba oralarda Sn. Ekrem İmamoğlu'na yakın kişiler ne kadar arsa aldı bunları cesaretiniz varsa tapu kayıtları ile açıklayın herkes bilsin.

Elinizde İBB imkanları var…

Gelelim gündemden düşmeyen Kanal ile ilgili değerlendirmemize.

Haber Türk Programı tam bir fiyaskoydu.

---

Sorular ve Cevaplar...

-SORU: Kanal İstanbul Depremi tetikler mi?

İMAMOĞLU: Tabi ki tetikler, niye tetikler, çünkü deprem İstanbul'un bir gerçeğidir. İnşaat faaliyetleri, oradaki dinamit patlatmaları, benim dediğim gibi Küçükçekmece'deki bir takım hafriyat faaliyetleri, hocamızın dediği gibi oradaki fay hatlarının yapılacak bu çalışmalarda tetiklenmesi.

CELAL ŞENGÖR: Ben ne trafik uzmanıyım nede şehircilik uzmanı. Ben jeolojik olarak bakıyorum. Efendim Kanal deprem yapar mı, hayır yapmaz kardeşim yapmaz.

İMAMOĞLU: Celal Şengör'ün buraya bağlamanız bir hataydı zaten, burada 4 arkadaşımız var Celal bey gelip burada benimle konuşabilirdi.

Ben herhangi bir konuğunuz değilim ben 16 milyonluk İstanbul'un Belediye Başkanıyım. Bilim insanı olarak saygı duyduğum bir insan ama söylediklerinin % 30 anlaşıldı % 70 anlaşılmadı telefon kalitesizliğinden. Ben depremi tetikler demedim tutanaklarım burada var.

CELAL ŞENGÖR: Sn. Başkana ben bu işi hakikaten bilen bunlarla konuşmak lazım dedim bu toplantılar politik olarak doğrudur ama bilimsel olarak yanlıştır. Ben Sn. Başkanın danışmanlarına dedim ki bana gönderilen isimler tamamen yanlış dedim.

(Gazeteciler Ekrem İmamoğlu'nun yalanlarını çürüten gelen bilgileri okumasına koyduğu tepki çok şaşırtıcıdır. Sen bu bilgileri alamıyor yalan bilgiler paylaşıyorsan her şey ortadadır.)

DİDEM ARSLAN YILMAZ: Ben size bağlanmak istediğini söyledim siz bir şey demediniz.

İMAMOĞLU: Ben ne söylediğinizi biliyorum.

(Sn. Başkan siz siyaseti tam öğrenmişsiniz.)

DİDEM ARSLAN YILMAZ: Ben Sn. Başkana şunu söyledim “Sn. Celal ŞENGÖR bağlanmak istiyor” dedim. Siz bir şey demediniz bağlanmasın deseydiniz bağlamazdık…

(Ukalalık tavan yapmış)


-SORU: Kanal İstanbul için referanduma gidilse. Bu referandumdan evet çıksa yapılsın denilse halk tarafından ne yaparsınız?

İMAMOĞLU: Mahkemeye giderim sonuna kadar mücadele ederim.

(Hani Demokrasi sizin demokrasi anlayışınız bu demek ki.)

İMAMOĞLU: Kanal tabi yapılmayacak, 25 metre derinliği var bu derinliğe devasa gemiler zaten çarpar onların salmaları çok fazla.

---

Cevap:
Sn. İmamoğlu maalesef çok bilgisiz Denizcilik anlamında hiçbir bilgisi yok.

ÇED raporunda zaten geçebilecek en büyük gemi ölçüleri ve tonajı verilmiş.

175 bin DWT, bir gemi boyu 275 metre, eni 48 metre, draftı (yüklü su kesimine denir) öğrenseniz iyi olur 18 metredir.

Bu gemiler son teknoloji radar sistemleri ve cihazlarla donatılmış gemiler rotalarında daha yola çıkmadan ne kadar derinlik ne kadar genişlik, hava durumu akıntının yönünü tespit edebiliyorlar.


Dünyadaki Yapay Kanallar

Almanya, Bremen 110 km denize yapay Kanal.

Köln, Düseldorf, Rhein üzerinden 145 km Hollanda, Hoek vab HOLLAND akan yapay nehirler.

Almanya'da Hollanda'da onlarca Kanal bulunmakta bu kanallar tamamı doğal su yolları (yani dere ve bataklık alanlar) rehabilite edilmiş ve iç bölgelerdeki taşımacılığı bu kanallar sayesinde limanlara ulaştırmışlar.

Kimse çevresel etkileşme olur diye karşı çıkmamış.

Kimse depremi veya fay hatlarını tetikler dememiş.

Kimse denizin tuzluluk oranını etkiler dememiş.

Kimse doğal içme sularına tuzlu su karışır dememiş.

Çanakkale'de bir firma ne yapıyor biliyor musunuz?

Deniz suyunu alıyor tatlı suya çeviriyor, bu suyu Çelikhanede kullanıyor.

Aynı suyu alıyor tekrar deniz suyuna çeviriyor ve yaptıkları balık çiftliği için Levrek üretiminde kullanıyor.

21. yüzyılda yaşıyoruz teknoloji ve yapay zekâların ön olana çıktığı teknoloji çağındayız.

Kanal İstanbul ihale edildiğinde ülke ekonomisi için bir can simidi olacaktır.

İstihdam anlamında 10 bin kişi iş sahibi olacak,

Hafriyat firmaları, beton üreten fabrikalar, demir üreten fabrikalar, daha birçok yan imalat grupları ve gıda gibi iş hizmet grupları bu projeden ciddi katkı sağlayacaktır.

Altı yıl devam edecek projede ülke için çok önemli bir projedir.

Türkiye'de Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Marmaray, Avrasya, şimdi Çanakkale köprüsü ne kadar kişiye iş ve aş kapısıdır bilir misiniz? Yapılış şekilleri vs.

2008'de yaşanan finans krizi en fazla Denizcilik camiasını vurdu.

Dünyada dev tersaneler batma noktasına geldi özellikle Güney Kore'de. Kore Devleti ne yaptı biliyor musunuz ihtiyacı olmamasına rağmen 5 büyük tersaneye devlet olarak çeşitli gemiler sipariş etti tek sebebi o firmaları ayakta tutmak için.


Herhâlde bizim ülkemizde bu olsa muhalefetin tepkisi ne olur anlatmaya gerek dahi yok...

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın