Federasyonlar ne iş yapar?..

Uzun zamandır sporun içinde bulunan, futbol oynamış, yüzme sporu ile uğraşan, uzak doğu sporları ile ilgilenmiş yönetcilik yapmış biri olarak Federasyonları eleştirmek istiyorum.
Federasyonlar ne iş yapar?..
FUTBOL
Futbol bir tutku adeta bir tutku. Dünya spor müsabakaları içinde müthiş bir finans hareketliliği olan ve ülke tanıtımlarında ekin bir yeri olmakla beraber peşinden çok büyük kitleleri sürükleyen spor dalı. Ülkemiz geçmişle kıyaslandığında ulusal takımımız ve süper lig kulüplerimize gelişim sağladığını inkâr edemeyiz.
Ama şahsen ben gelecek için umutlu değilim.
Neden peki?
Şöyle anlatayım süper lig takımlarımızda bakıyorum ilk 11 de tamamı yabancı oyuncular var.
Son milli takım kadrosuna baktığımızda özellikle Galatasaray’dan oyuncu göremedim. Milli takıma çağırdığımız isimler %60 Almanya futbolu alt yapısından yetişmiş oyunculardan oluşuyor. Bunun anlamı şu demek oluyor; Türk futbolu alt yapı olarak tükenmiş maalesef. Trabzonspor’u bir tarafa koyuyorum geçen yıldan bu tarafa diğer takımlar alt yapılarında ne yapıyor? Almanya’da 3 milyon vatandaşımız var ve alt yapı takımlarında bir sürü gençlerimiz yetişiyor, bizim 82 milyon nüfusumuz var ama milli takım dâhil süper lig takımlarımızda nerdeyse Türk oyuncu yok.

Futbol federasyonu sadece Süper Ligi kadrajına almış, diğer ligler ise adeta kendi hallerine bırakmış durumda. “Yayın gelirleri var” vs. diyebilirler fakat denge yok, mesela 2. ve 3. ligde böyle bir destek yok.
Örneğin; Amatör kulüpler yarışmacı takım olarak düşünülmüyor, amatör liglerdeki takımların hedef koyma şansı yok.
Neden yok anlatayım.
Maddi olarak kulüpler desteklemiyor. Yani şampiyon olan bir kulüp, bir üst ligi hedefleyen bir takım hedefine ulaşsa bile karşısında maddi sorunlarla karşılaşıyor. Bir takım hedefe ulaştığında en azından bir üst ligde mücadele edebilmesi için maddi bir teşvik almalıdır ama maalesef o da yok. Bu amatör ligler, bal ligi, üçüncü lige kadar olan takımların mağduriyetidir. Bunlar nasıl aşılır biz ülke futboluna nasıl gençler kazandırabiliriz bu çalışmalar yapılıyor gibi görünse de uygulamada maalesef sıfır elde var sıfır.

Dünyayı bir daha keşfetmeye gerek yok Avrupa nasıl yapıyor büyük kulüpler nasıl yapıyor bakın yeter.
Almaya, İspanya, İngiltere, İtalya, Hollanda. Alt yapı etkini hale gelmediği takdirde gelecek sıkıntı ve amatör liglerden süper lige kadar takımlarımız borç içindeler. Bize görüş sorulursa ben Avrupa yaptırdığım çalışmayı seve seve sunmaya hazırım.

Avrupa futbol alt yapısı olarak öncelikli eğitimi ve gelişimi kendi içinde başlatıyor.
Örneğin eğitim avrupada 6 yaşında başlıyor.
Kulüpler ilk okulu kendi kamp tesisleri içine kuruyor ve orda eğitim öğretimine devam edereken yetenekli çocukları alt yapılarına kazandırıyorlar.

Biz belki alt yapı olarak çalışıyor gibi görünüyoruz ama yetenekli ve kaliteli geriden geçleri getiremiyoruz.
Birkaç genç kardeşimiz sivrilse de profösyonel hayata geçtiğinde savrulup yok oluyorlar. Çok örnekleri var.
Peki ne olacak?
Futbol Federasyonu bu işe el atacak, Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Genel Müdürümüz el atacak, katı kurallar ve disiplin getirelecek, alat liglerdeki takımlar için bir hedef belirlenecek ve bu hedefe giderken, üst lig takımlar kadro fazlası oyuncuları belirli bedelsiz sürekli oynayabileceğe takımlara yönlendirme yapacaklar.
Son 15 gün içinde Avrupa’da döküldük 1 Galibiyet alabildik, gelecek için bu bir tehlike sinyalidir.
Aman dikkat!

HENTBOL
Türkiye’de Hentbol Federasyonumuz var, ne güzel öyle değil mi. Peki Hentbola ne katkısı var? Bu sporun gelişmesi için ne yapıyor? Vallahi kocaman bir hiç. Bir örnek vererek anlatayım;

Kastamonu Bayan Hentbol takımımız Avrupa’da ülkemizi temsil ediyor ve istiklal marşımızı gururla çaldırıyor. Bu takım Avrupa mücadele edebilmek için yabancı oyuncu transfer etmek zorunda. Geçen yıl ligde şampiyon oldular, şampiyonlar liginde gruplara kalabilmek için Çek Cumhuriyetinde turnuvaya katıldılar, ilk maçını aldı fakat final maçında iki sayı farkla ev sahibine elendi. Bende oradaydım, Çeklerin bu spora nasıl ilgi gösterdiklerini gördüm, takımı üst düzey nasıl desteklediklerini gördüm. Bizde ise federasyonun ilgilenmesini bırakın arama, sorma hiç bir manevî destek dahi yok. Bu takım iki sayı ile turu geçemedi, geçseydi tarihinde ilk defa bir Türk takımı gruplara kalmış olacaktı. Bu liglerde oynayan veya yurt dışına giden takımlara federasyonun tek kuruş maddi katkısı olmadığını öğrendim. Bırakın katkıyı turnuvalara katılım ücretini kendileri ödemezse bu turnuvalara katılamadıklarını öğrendim. Ne diyebilirim. Aslında çok şey söylerimde susuyorum. İşte bizim amatör sporlara verdiğimiz kıymet bu olsa gerek. Sonrada ülke olarak başarı bekleyelim. Kulüpleri ayakta tutmaya çalışan yöneticileri tebrik etmek lazım. Kıt kanaat para bulmak çalmadıkları kapı kalmıyor. İleride daha detaylı değineceğim inşallah.

Geçtiğimiz gün Ankara'da Bayanlar Hentbol Süper Kupa finali oynandı ve Kastamonu Belediyesi bu kupanın sahibi oldu.

Soruyorum bu kupanın Federasyon tarafından ödülü nedir?

Bu mücadele kıran kırana geçti sakatlıklar oldu vs nedir Sn. Federasyon teşfik edici sporcuların şevkini arttıracak ne verdiniz?

Sporu ve tüm branşları; gençliği her türlü kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak, geleceğe sağlıklı zeki ve çevik nesiller yetiştirmek için bütün imkânlarla desteklemeliyiz. Bakanlık denetimi özerk Federasyonlar üzerinde etkin olursa bu işi çözer diye düşünüyorum. Böylece spor camiasını rant kavgası ve mücadelesinden de kurtarmış oluruz.

Acizhane düşüncelerim.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Suat avcı
    selamünaleyküm hayırlı akşamlar çok dogru söylüyorsunuz ellerine sağlık bal ligı neden ligde yabancı topçu oynatmak hangi mantıkla örtusuyor acaba