Galip Gezer

Galip Gezer

Herri Batasuna

Herri Batasuna
HDP nasıl kapatılır?

Sorarsanız adı Halkların Demokratik Partisi. Şu ismi vermemişler veremezler. Asıl adı "kürt milliyetçiliği partisi" olması gerekirken şirin gözükmek için halkları katmışlar ve demokrasiden de vurmuşlar. Adama sormazlar mı kardeşim madem halkların "demokratik" partisisin neden İmralı’dan emir alıyorsun diye?

Yollara bomba tuzaklayıp Türkiye Cumhuriyeti'nin şanlı kolluk kuvvetlerini şehit ederken, 20 yaşında gencecik fidanlarımız gazi olurken nerede kaldı bu halklar?

Hemen hemen her büyük şehirlerimizde bomba patlattınız, kahvehane taradınız, neredeyse tüm illerimizde ormanlarımızı yaktınız. 

Terör zihniyetli bu parti derhal kapatılmalı ve yeniden kurulması engellenmelidir. Türkiye'deki yönettiği belediyelerine kayyum atanmalı, bütün milletvekillerinin vekilliği düşürülmelidir.

***

Bilindiği gibi İspanya'da faaliyet gösteren bir terör örgütü vardı ismi ETA idi. Bask kökenli 2 milyon vatandaşın desteklediği bu örgüt, biri başbakan olmak üzere 850.000 kişinin ölmesine neden olmuştu.

1959 yılından beri mücadele eden bu terör örgütü, aynı bizdeki PKK gibi siyasi bir kanat oluşturmuştu. İspanya hükümeti ile defalarca yapılan ateşkesleri her seferinde ihlal etmiştir.

Siyasi olarak Batasuna isimli bir parti kurmuş ve silahlı olarak dağlarda, siyasi olarak şehirde ve mecliste terör estirmeye devam ediyordu.
 
Marksist - Leninist bir ideoloji (bizimki ile aynı) güden bu parti İspanya'nın Bask bölgesinde (bizim güneydoğu) yaşayan halklara önemli derecede özerklik tanımalarına rağmen tam bağımsızlık talep etmişlerdi. 

İspanya Parlamentosu'nun aldığı bir karar ile kapatılan Herri Batasuna partisi ETA terör örgütünü iyice kırmıştır. 
 
***

Ülkemizde de emsal teşkil etmesini bekliyoruz.

Orman yangını çıkmayan bir ülkede yaşamamız ümidiyle başbuğumuzun bir sözü ile yazımıza son verip esenlikler diliyorum
"Egemenlik verilmez, alınır."

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın