Figen Çağla Koptekin

Figen Çağla Koptekin

Çocukluğa dair

Çizgi filmler, oyuncaklar, oyunlar, çocukların dünyasına dair yaratılan her türlü etkili iletişim aracının çocukların hayallerini ve karakterlerini şekillendirdiğine, geçmiş yıllardan günümüze tanıklık etmekteyiz.
Çocukluğa dair
Çoçuklar oyuncaklarla, oyunlarla büyürler. Bunun bilincinde olan toplumlar, bu durumu yüzyıllar boyunca lehlerine çevirerek malzeme olarak kullanmayı başarmışlardır.

Örneğin; bu durumun yüksek bilincinde olan Hitler, ikinci dünya savaşı olmadan Nazi Askerlerinden oluşan, asker setleri olan oyuncaklar üretmiştir. Henüz savaşa dair herhangi bir girişimin olmadığı bu yıllarda Hitler, geliştirdiği taktik ile çocukların dünyasına girerek, gizliden yer edinme, daha sonra yaşanılacak olan soykırımı "normalleşme" sürecine dahil ederek çocuklara empoze etmiştir. 

Sunay Akın'ın sahibi olduğu, Oyuncak Müzesi'ne uğrama imkanınız olursa Akın'ın özgün anlatımı ile Hitlerin çocukların dünyasına nasıl dahil olduğuna tanıklık etme imkanı elde edebilsiniz.

Oyuncaklar yalnızca oyuncak değildir…

Oyunlar yalnızca keyifli vakit geçirmek için oynanmaz. Çoğu zaman propaganda aracı olarak kullanılmaktadır.

Çizgi film diyerek önemsenmeyen çoğu yapımın çocukların hayatına, dolaylı yoldan da ailelerinin hayatına nasıl dokunduğunu gözlemlememiz zor olmayacaktır. 

Bir dönem “Pikachu uçuyor bende uçucam” diyerek kendini evinin 7.katından atan çocuğu çoğumuz hatırlar. Ya da Barbie Bebek gibi görünmek için birçok kez bıçak altına yatan genç kızları haber programlarından hepimiz takip etmişizdir. Çocukluğumuza dair olan olan bazı figürler bizleri yalnızca olan dönem içerisinde değil, kurtulamadığımız bilinçaltı geçmişimizle gelecekte de yakalamaktadır.

Çocukken benim en çok sevdiğim çizgi film Heidi'ydi. Bir nevi çocukluk kahramanımdı. Her daim yaşamak istediğim sıcak, doğal, dağlarla, doğayla kaplı yalansız hayatı sunduğuna inanmışımdır. Hala zaman zaman açar izler ve keyif alırım. İzlediğim için eğlenen, çocuk musun diyen arkadaşlarım olmuştur. Belki de çocuk olmaya ihtiyacımız vardır, kim bilir. Bunların hiçbiri önemli değil, çizgi filmler, oyunlar sadece çocuklar için değildir. Çoğu zaman bir yetişkine de hayat dersi vermek için eğlenceli figürlerin, renklerin arkasına teslim olduğunu görebiliriz. 

John Locke'un dediği gibi bilinç doğuşta boş bir levha gibidir, daha sonra ki deneyimler, tecrübeler ile donatılır.

Siz, size ve gelecek nesli temsil edecek olan çocuklarınıza sağlıklı ve verimli bir dünya bırakabilmeleri için bilinçlerini ne ile doldurduklarına sadece oyun, sadece oyuncak, kahraman, yahut çizgi film diyerek geçip, zihinlerini kirletmelerine izin vermeyin…

Çünkü; "Bilinçaltı bereketli bir toprak gibidir." 

Ne ekerseniz size onu verir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın