Yunanistan'ın camisiz başkenti; 'Atina'

İbadete açık resmi camisi bulunmayan Atina’da yaşayan Müslümanların ibadethane konusunda büyük sıkıntı yaşadıkları herkes ve herkesim tarafından bilinmektedir.
Yunanistan'ın camisiz başkenti; 'Atina'

Osmanlı’dan günümüze ulaşan önemli eserlerden olan Fethiye Camisi, sergi salonu,Cizderiye Camisi ise seramik müzesi olarak kullanılırken, Atina’da binlerce Müslüman ibadetlerini dernek merkezleri, işyerleri ve evlerinin bodrum katlarında eda ediyorlar.

Yunanistan'da, Türk-İslam eserlerinin korunmasında ciddi sorunlar yaşanırken, Osmanlı dönemine ait ve bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış eserlerin büyük çoğunluğu yıllardır amacı dışında kullanılmaya devam ediliyor.

Yunanistan’da, Türk-İslam mimarisine ait yaklaşık 10 bin eser bulunduğunu belirten uzmanlar, İslam düşmanlığı yapan idarecilerin Osmanlı eserlerinin bazılarını ise kendi eserleri gibi göstermeye çalışmalarının kabul edilemez bir davranış olduğunun altını çiziyorlar.

Gümülcine merkezinde bulunan Gazi Evrenos Bey İmareti, restore edilerek girişine Helenistik dönemden kalma bir heykel başı yerleştirilme suretiyle Bizans eseri gibi gösteriliyor.

Yazıklar olsun…

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın