Ulusal Enerji Verimliliği 'Eylem Planı Reçetesi'

Enerji konusunu ulusal ve uluslararası düzlemde; arz güvenliği, fiziki güvenlik ve siber güvenlik boyutlarıyla gündeme taşıma amacını taşıyan Enerji Güvenliği ana temalı, fırsatlar ve tehditler konulu panel meslektaşım gazeteci Hakan Çelik’in moderatörlüğünde Ankara’da düzenlendi.
Ulusal Enerji Verimliliği  'Eylem Planı Reçetesi'
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığının önem verdiği Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi ‘STM Teknolojik Düşünce Merkezi’nin daveti üzerine katıldığım panelde enerji konusundaki çalışmalar hakkında bilgi sahibi olurken, program bitiminde verilen özel resepsiyonda T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol ile sohbet etme imkanımız oldu.

“ENERJİ GÜVENLİĞİ ULUSAL VE KÜRESEL ANLAMDA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; enerji kaynaklarının kısıtlı olması, bu kaynakların bulunduğu bölgelerde yaşanan istikrarsızlık ve artan enerji talebi ile ortaya çıkan enerji sorunun altını çizerken hem ulusal hem de küresel anlamda önem taşıyan enerji güvenliğine de vurgu yaptı.

Jeopolitik konumunun getirdiği sorumlulukların bilinciyle hareket eden Türkiye’nin, enerji konusunda bölgedeki önemli aktörler arasında yer aldığını aktaran Demir,“Bugün, hiç kuşkusuz, enerji güvenliğiyle bağlantılı faaliyetlerimizi arttırmamız ve enerji akışını tehdit edebilecek unsurlara karşı önlemler almamız gerekiyor. 2023 hedefleri doğrultusunda enerji arz güvenliğinin güçlendirilmesi, yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımı ve öngörülebilir piyasa koşullarının tesis edilmesini içeren bir strateji benimseyen ülkemiz, alt yapı ve veri güvenliği konusunda da ciddi adımlar atacaktır. STM’nin bu alandaki çalışmaları ve ThinkTech’in faaliyetleri de ülke güvenliği için önemli bir katkı teşkil ediyor” dedi.

“ENERJİ, BİSİKLET GİBİ HIZLI HAREKET ETMİYOR, TANKER GİBİ YAVAŞ AMA TESİRLİDİR”

Enerjide doğru senaryoların önemine dikkat çeken Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol; “Günümüzde enerji sektöründe üç büyük devrim yaşanıyor. Öncelikle enerji tüketenlerin rolü değişiyor. Asya ülkeleri enerji üretim ve tüketiminin merkezi haline geliyor. İkinci devrime baktığımızda ABD’nin kaya gazı, petrol ve doğalgaz üreticisi ve ihracatçısı konumuna geldiğini görüyoruz. Üçüncü devrimse yenilenebilir enerji konusunda yaşanıyor. Bugün rüzgar ve güneş enerji üretiminde maliyetler ciddi oranda düşmüş durumda” dedi. Dünyada enerji talebinin 2018 yılında büyük bir artış gösterdiğini belirten Birol, sürdürülebilir bir dünya için enerji verimliliğinin büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Enerji’nin bisiklet gibi hızlı hareket etmediğini, tanker gibi yavaş ama tesirli bir şekilde aktörlerine rol değiştirttiğini belirten Birol, “ABD enerjiye verdiği önem ile Kayagazı ve Petrol konusunda lider konuma gelebiliyor. Rüzgar ve Güneş, enerji de maliyetlerin düşüşüne neden olması sebebiyle enerji tablolarının bir parçası oldu. Yıllardır sesimi yükselterek KAYAGAZI’na neden önem verilmesinin gerek olduğunu her platformda söyledim. Şimdi buradan haykırıyorum; şu an en önem vermemiz gereken konu enerji verimliliği konusudur. Her yıl % 3 verimliğimizi artırmalıyız. Ama maalesef hedeflenen verimlilik oranları beklenenin çok altındadır. Özellikle Türkiye için verimlilik daha da önemlidir” diyerek israfa dur demenin şart olduğunun altını çizdi.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nın son derece önemli bir rehber olduğunu söyleyen Dönmez, bu planın başarılı olması için seferberlik elde edilmesinin gerekli olduğunu vurguladı.

BU PLAN İLE GELECEĞİMİZ DAHA ENERJİ DOLU OLACAKTIR

Bu konuda Sayın Fatih Birol’in sözlerinin altına imza atıyorum. Kendisinin bu konulara ne denli önem verdiğini çok iyi bilmekteyim. Bu plan başarılı olursa ülkemizin ekonomik denge ayakları bir bir yerine oturacaktır. Enerji verimliliği hakkında yaptığımız çalışmalarda, dünyadaki enerjinin daha sürdürülebilir, çevre açısından daha uyumlu olabilmesi için akılcı uygulamaları bir bir devreye almalıyız.

Enerji verimliliği bütün dünyada hak ettiği önemi görmüyor. İnşallah ülkemizde hakkettiği önemi hissettirir ve geleceğimizin enerjisinin daha zengin olmasına vesile oluruz.

Sevgili okurlarımız enerjiniz bol, gelecek adına tasarruflarınız da daim olsun…

NOT: Ankara’da düzenlenen programa enerjileri ile destek olan STM Kurumsal İletişim Direktörü Kemal Işıtan, SCC Medya Direktörü Şadiye Aytekin ve SCC Dijital İçerik ve Proje Sorumlusu Deniz Çınar’a teşekkür ederim.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın