Temiz, yerli ve ucuz enerji için güneşe güvenmeliyiz

Türkiye’de güneş enerji sistemleri konusunda koşar adım ilerlemek yerine adım adım yavaş yavaş yol alıyoruz.
Temiz, yerli ve ucuz enerji için güneşe güvenmeliyiz

Sanki bir güç Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi potansiyeline sahip Türkiye’nin güneş enerjisinden tam anlamıyla faydalanmasını istemiyor.

Ülkemizde son yıllarda imar ve şebeke bağlantısı konusunda olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelere paralel olarak fabrikaların ve konutların çatılarının güneş panelleri ile dolması adına bürokratik engelleri kaldırma çalışmalarının acil bir şekilde yapılması gereklidir.

Bu yıl ciddi anlamda güneş santralleri kuruldu ve kurulmaya da devam ediyor. Fakat bazı kolaylıklar getirilmesi sonucunda santrallerinin sayısının beklentilerimizden çok daha fazla sayıya ulaşacağı bir gerçektir.

Enerji Bakanımız Fatih Dönmez’in güneş enerji sistemlerine büyük önem verdiğini biliyorum. Hem şebeke bakımından hemde çatı sistemleri olarak önemli adımlar atılıyor. Bu atılan adımlara ve bakanlığımızın önerilerine özellikle TOKİ, Emlak Konut GYO ve belediyeler başta olmak devletin tüm kurumlarının katılımları şarttır.

Güneş enerji sistemleri için panel üreten ve sistemi kuran uluslararası milli firmalarımıza destek olmak zorundayız.

Son bir yılı baz aldığımızda tarihimiz boyunca ilk defa hayata geçen santrallerin % 40 gibi oranını güneş enerji santrallerinin oluşturması heyecan vericidir. Ve bu elde edilen başarı enerji bakanlığının desteği ile özel sektör tarafından elde edilmiş bir başarıdır. TOKİ ve Emlak Konut gibi konut üreten iki milli şirketimizde güneş enerji sistemlerinde göstermelik çalışmalar yapmak yerine özen gösterseler bu başarı daha da katlanacaktır.

Ve en önemlisi yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretimi amacı kullanımına dair kanunda düzenlemeler yapılması gerektiğini sık sık dillendiriyoruz. Ve bu konuda Enerji Bakanlığı çalışmalara başlamıştır. İnşallah bu çalışmaların yasalaşmasının ardından 2021 yılı sonrası için yenilenebilir enerji teşvikleri ile ilgili süreç ilan edilecektir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ile yaptığımız görüşmede sektörün uzun zamandır beklediği yasaların çıkacağının müjdesini vermesi de bizleri ümitlendirmiştir.

Yeni çıkacak yasalar ile temiz ve ucuz güneş enerjisi üretilmesi, kurulacak altyapı ile yerli panel montaj sanayinin geliştirilmesi ve yeni istihdam alanları yaratılmasının önü açılacaktır.

Güneş enerjisi sistemleri olarak yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeleri yanyana koyarsak Türkiye’nin tam anlamıyla başarılı olduğu söylenemez.

Güneş panellerini üreten uluslararası arenada saygın olan milli firmalarımız var ve dolayısıyla da panellerimiz hazırdır fakat konutlarımızın ve fabrikalarımızın çatıları hazır değildir. Panel üreticilerimiz yapılacak düzenlemeler ile çatıların panellere hazır hale geleceği günleri beklemektedir.

Ülkemizin dış ticaret açığının belirleyicisi enerji ithalatımızdır. Cari açığımızın % 70’i enerji harcamalarımızdan kaynaklandığını düşünürsek, dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmak için güneş enerjisi sektörünün önünü açmak zorundayız.

Zaman temiz, milli ve ucuz enerji için bir seferberlik halinde 'GES Projeleri'ne odaklanma zamanıdır.

GSM şirketlerinden belki alacaklısınız, kontrol ettiniz mi?

Ön ödemeli hattınız kapatıldıktan sonra veya bir operatörden başka operatöre geçtikten sonra kalan liralarınız ve Turkcell hattınızla ilgili ücretlendirme sonrası düzeltmeler sebebiyle veya BTK kararı doğrultusunda alacaklı olduğunuz tutarlar için iade talebinde bulunabilirsiniz.

Abonelerden fazla veya yersiz hesaplanan Özel iletişim vergisi (ÖİV), abonelere geri verilmesi koşuluyla, mobil elektronik haberleşme işletmecisine geri iade edildi. Fakat bu fırsatçı GSM firmaları aldıkları bu iadeleri sahibi olan abonelere ödeme yapmadılar. Sadece farkına varanlar ile sorgulama yapılan linkten haberdar olarak  araştırıp alacağı olduğunu öğrenenlere bu ödemeler yapıldı.

Cep telefonu hattından internet hizmeti alan milyonlarca aboneden internet kullanımı nedeniyle fazla alınan vergiler, fazla yatırılan faturalar gibi tutarlar vatandaşın parasını alacağı günü bekliyor.

GSM şirketleri borcu olan tüketiciye hemen haciz işlemi başlatırken, fazla ödeme yapan ve kendisinden alacağı bulunan tüketicilere bu durumu haber vermiyor.

Peki GSM kullanıcısı olanlar alacaklı olduğunu nasıl öğrenecek ve parasını nasıl tahsil edecekler?

Sorunun cevabı çok basit. Öncelikle tarayıcıdan google sayfasını açarak sekmeye sırasıyla;

"Turkcell alacak sorgulama"

"Turk telekom alacak sorgulama"

"Vodafone alacak sorgulama" yazıyoruz ve çıkan sayfaya TC kimlik numaramız ile adımızı soyadımızı yazarak arama yapıyoruz. Alacağımız var ise sistem bizden adımıza kayıtlı bir Iban hesabı yazmamızı istiyor.

Bu işlemin ardından hesabınıza alacaklı olan tutar en fazla 15 gün içerisinde gönderiliyor. Bu işlem ile 350 liraya yakın bir iade gerçekleştirdim.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın