Kosova Deyip Geçmeyin

Telefona çıkan Sırp'a Kosovalı olduğunu, Kosova'ya nasıl gidebileceğini ve vize işlemleri için nereye başvurması gerektiğini sorar. Telefondaki kişi katil ırktan olduğunu ispatlarcasına bir insanın azgına yakışmayan ifadelerle telefonu hızlı bir şekilde arkadaşımızın yüzüne çat diye kapatır.

Bu durumu arkadaşımdan öğrendiğimde Kosova Prizrenliler Kültür Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Bülent Fidan'ı arayarak konuyu anlattım. Bülent Fidan, ''Arkadaşımıza yapılan hareketi tasnif etmiyoruz ve onun şahsı adına çok üzüldük. Arkadaşımızın herhangi bir suretle vize veya başka bir izin için uğraşmasına gerek yoktur.

Arkadaşımız herkes gibi pasaportunu ve kimliğini yanına alarak, sanki Ankara'ya gidiyormuş gibi acenteden aldığı bilet ile uçakla Kosova'ya gidebilir'' diyerek arkadaşın her konuda kendilerini de arayabileceğini söyledi Ayrıca

Fidan Kosova ile ilgili birbirinden güzel bilgiler ile sıkıntıları da benimle paylaştı ve Kosova ile ilgili Eyüp'te tertiplenen kutlama programına davet ederek ayrıca Kosova'ya gidecek heyette beni de görmelerinin kendileri için sevindirici olduğunu kaydetti.

Hem arkadaşımızın sorununu çözmenin hem de atalarımızın adaletinde güzel ve huzurlu yaşayan topraklara davet edilmenin sevinci ve sıcaklığı beni gerçekten memnun etti.

SIRP KATİLLERİNİN OSMANLI KISKANÇLIĞI
1989'da Kosova'da başlayan kanlı süreçte Sırp Federe Devleti cumhurbaşkanı olan, kan içici Sırp milliyetçisi Miloşeviç, Kosova'nın Gazimestan ovasında Osmanlı-Sırp Savaşı'nın 600. yılı anma törenindeki nutkunda Sırpların Kosova'dan asla vazgeçmeyeceğini beyan etmişti. Ne mutlu ki! o beyan artık Kosova'nın bağımsızlığı ile tarihte kara bir söz olarak kaldı.

Atalarımızın adalet dağıttığı o topraklarda bizlerin akrabaları var onun için vakit kaybetmeden oradaki kardeşlerimizle irtibat kurarak fayda konusunda elimizden geleni ardımıza koymamalıyız.

 

%95'İ MÜSLÜMAN YENİ BİR ÜLKE
Bugün Avrupa'da yüzde 95'i Müslüman olan ve içerisinde Türklerin bulunduğu bir ülke bağımsızlığını ortaya koyarak bende varım diyor.

AB Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) çerçevesinde ve NATO'nun 16.000 askerlik Kosova gücü KFOR ile eşgüdüm halinde polis gücüyle, diğer bir yandan da sivil bir idareyle Kosovalı yöneticilere destek olması güven verici.

Kosova`da BM Polis Gücü (UNMİK Polisi) bünyesinde görev yapan Türk Polisi de Kosova'nın huzuru noktasında gece gündüz orada görev yapıyor. 1878'den sonra, Osmanlı'nın bölgeyi terk etmesinden ve Sırpların adalet yerine adaletsizlik uygulamasından dolayı geçen 140 yıl içindeki bütün politikalarının iflas ettiğini görüyoruz.

Bugünlerde bağımsız bir devlet olmanın heyecanı içinde olan ve yıllardır katil Sırpların zulmüne maruz kalan Kosovalı kardeşlerimiz için hep beraber bir şeyler yapalım mı ne dersiniz?

 


fyildirim@ogungazetesi.com.tr
OGÜN/03-09.Mart.2008/Sayı:62/Sayfa:03

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın