Kimse Geçinemiyor

Lakin Ankara'da milletvekillerimiz ile birçok siyasi ve iş adamlarımızla görüştüğümüzde Ankara'da yaşayanların birinci gündeminin ekonomik sıkıntı, ikinci gündeminin yeni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kim olacağı ve ondan sonra ise gündemin türban olduğunu bizzat söylemler vasıtasıyla anladım ve çok şaşırdım.

VEKİLLERİMİZDE GEÇİNEMİYOR
Sevdiğimiz vekilimizden birisi daha lojmanları olmadığından ve daha ev bile tutamadığından ailesi memlekette kalmış ve gurbet hayatından bayağı sıkılmış. Ayrıca maaşı yetmediği gibi makam aracının motor hacminin de büyük olmasından dolayı benzin masraflarının altından da kalkamıyormuş. Hatta vekilimiz kendince tasarruf metodu izleyerek erkek olan sekreterini ayrıca makam şoförü olarak ta kullanıyormuş. Yani anlayacağınız bu memleketteki herkes gibi vekillerimizde geçinemiyor ve bu sebeple ülke meseleleri halkımız gibi vekillerimiz tarafından da geçimden sonraki ikinci sıradaki yerini alıyor.

İSTANBUL'DA TOPBAŞ, ANKARA'DA GÖKÇEK GÜNDEMDE
İstanbullular nasıl Kadir Topbaş konusunda endişelilerse ve trafik sorunu yüzünden kızgınlar ise Ankaralılarında Melih Gökçek konusunda kafaları karışık gözüküyor. Yani Ankara'da yasayanlar başkentte gördüklerim neticesinde Melih Gökçek'in lafını ağızlarına almadan bir gün bile geçirmiyorlar. Kimi zaman hizmetleriyle, kimi zaman da dillerden düşmeyen polemikleriyle gündeme gelen Melih Gökçek'in, Ankara'da 3 dönem belediye başkanlığı yaptım ve bir dönem daha belediye başkanlığına aday olacağım ama önümüzdeki dönemden sonra siyasete veda edeceğim açıklamaları siyaset kulislerinde Gökçek'in Tayyip bey'in kendisini çoktan gözden çıkardığını bildiği için son bir şans daha istiyor şeklinde yorumlanıyor. Melih Gökçek, ''AK Parti içerisinden kendisine bir rakip çıkar mı?'' sorusuna kendinden emin bir ifadeyle ''Elbette çıkabilir ama benim için problem olmaz. Buyursun gelsinler'' diyerek iddialı beyanatlarda bulunuyor.

İSTANBUL'DA SÖZLÜ ANKARA'DA SİLAHLI DÜELLO
Kadir Topbaş geçen günlerde bazı ilçe belediye başkanlarımız benim yaptığım hizmetleri kendileri yapmış gibi göstererek bana haksızlık yapıyor diyerek kendi metropolünün ilçe başkanları ile polemiğe girmişti. Melih Gökçek'te Topbaş gibi kendi metropolündeki bir belediye başkanıyla ciddi bir polemik yaşıyor ama bu polemik Topbaşın yaşadığı gibi sözlü değil canlı canlı ve kanlı kanlı oluyor. Kimi zaman silahların çekilmesine bile neden olduğundan dolayı Ankara'da halk bu durumdan bayağı rahatsız. Melih Gökçek'e Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'u tek kelimeyle ifade edecek olsanız ne söylersiniz sorusuna; adını bile duymak istemediğim birisidir demesinin nedenleri ise Melih Gökçek'i de Turgut Altınok'u da yakından tanıyan bir siyasi tarafından tamamen çekememezlik olarak yorumlanıyor. Siyasi parti üst yöneticisi, ''Gökçek siyasete ilk adımı Anavatan Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanı adayı olarak attı ve doğup büyüdüğü ilçesinde aldığı yüksek oyla Belediye başkanı oldu. 1989'da ikinci dönem için aday oldu fakat bu seçimde kaybetti. Gökçek siyasi arenada en üst seviyeye kadar ulaştı ama kendisi döneminde semti olan Keçiören için yapamadıklarının şimdiki belediye başkanı Turgut Altınok'un yıllar önce Büyükşehir'in kendisine destek olmadığı halde kentsel dönüşüm adı altında yapması ve bu çalışmaların Ankara'daki değil Türkiye'deki hemen hemen tüm belediyelere örnek teşkil etmesi Turgut Altınok ile Melih Gökçek'in arasını bozdu. Hatta olmaması gereken ciddi hadiseler yaşandı'' diyerek Ankaralıların ise bu gerginlikten pek hoşnut olmadığını ifade etti. Zaman zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir bey'e kızsak ta Melih Gökçek ile mukayese ettiğimizde Başkan Topbaş'ın tatlı ve seviyeli üslubundan dolayı Allaha şükürler olsun ki! Belediyeler İstanbul'da birbirleriyle sözlü atışıyor ve silahlar çekilmiyor


fyildirim@ogungazetesi.com.tr
OGÜN/10-16.Şubat.2008/Sayı:59/Sayfa:03

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın