Kibrimize Darbe Vuralım

Mehmet Sıray, parti rozetini taktıktan sonra, Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri İsmail Özgün ve Edip Uğur'un elini öpmesi tüm ajanslardan ilk haber tüm haber siteleri ile basın organları tarafından ise flash haber olarak verilmişti.

Bu konuda yazılan çizilen haberleri peş peşe izlediğimde ise yapılan yorumlara üzüldüm.

Mehmet Sıray'ın elini öptüğü iki milletvekilimizden birisi olan AK Parti Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur, 60 yaşında Sanayici ve Balıkesir ticaret odası başkanlığı yapmış ve Balıkesir'li bir sanayici olarak istihdama yönelik ülkemize önemli katkılarda bulunmuş.

 

Uğur, Balıkesir'de büyük sanayi kuruluşları arasında önemli bir yere sahip olan Arı Rafine Yağ Sanayi A.Ş. yönetim kurulu başkanlığını yapmakta ve şirketi vasıtasıyla ülke genelinde en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu arasında Balıkesir'i temsil etmektedir. Yani bu ülke için önemli katkılarda bulunmuş ve 60 yılda bencillik göstergesiyle birilerinin özelliklede devletin sırtından geçinmemiştir. Yani yararlı işler yapan bu vekilimiz eli öpülecek kadar yararlı ve hayırlı işlere imza atmıştır.

 

Avrupa özentisi bir toplum olma yolundaki azimli gayretlerimiz neticesinde artı eksi kutuplara doğru itilen bizlere el öpmenin gurur kırıcı bir hareket olduğunun benimsetildiğinin ispatını bu olayın kalemlere dökülmesiyle bizzat gördüm ve gerçekten üzüldüm.

 

ADETLERİMİZE YABANCILAŞTIRILDIK

Vay be büyüklere saygının olmazsa olmazlarımızdan olduğu bir toplumun neferi olarak tüm toplumumuzun zamanla âdetlerine yabancılaştırılmasına seyirci kalanları buradan kınıyorum.

 

Hâlbuki İslam'da bildiğim kadarıyla el öpme âdeti vardır ve ayrıca yüce ulusumuzun adetlerinde de bulunmaktadır.

 

Peygamber efendimiz, ''Bereket büyüklerimizdedir. Küçüklerimize acımayan, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir'' buyurmuş. Akrabalarının Peygamberin elini öptükleri rivayet edilir. Keza iki Yahudi'nin Peygambere biat ederken elini öptüklerini de işitmiştim. Hatta Hz. Ali'nin, ''babanın çocuğunun elini öpmesinin bir şefkat, çocuğun babasının elini öpmesinin bir ibadet, kocanın hanımının elini öpmesinin arzudan, kişinin din kardeşinin elini öpmesinin dinden'' olduğunu söylediği belirtilmektedir.

 

BAŞBAKAN VE TOPTAN'DA EL ÖPMÜŞTÜ

TBMM Başkanı Köksal Toptan, kendisiyle bayramlaşmak için makamına gelen 6 yaşındaki Yağmur Salantur'u elinden öpmüştü. Başbakan Erdoğan'ında bir çocuğun elini öptüğünü hatırlıyorum. Yani el öpmek bizim toplumumuzun maneviyatında önemli bir yer tutmaktadır.

 

Sevgi, saygı, hayranlık, sadakat ifadesi olarak el öpme jestinde insanlık onuruyla çelişen bir durum göremiyorum.

Tabi el öperken de her yaşı büyük olanın elini öpmekte farz değil, kul hakkı yiyen, gıybet ve delalet içerisinde olan ve paranoyak davranarak kendinden küçüklere sevgi göstermeyen ne siyasilerin ne işadamların ne yöneticilerin kısaca yaşını taşımayan fırsat düşkünlerinin elini öpmek ve çıkar ile menfaat için el öpmek yanlıştır ve bence yapılmaması gereken davranışlardandır.

 

Bu ülkenin birliği ile dirliği için çalışan, hayır ve hasenat sahibi tüm büyüklerimizin ellerinden öper öldüklerinde saygıyla anılmak için küçüklerine sevginin ne kadar güzel bir davranış olduğunu sergileyen yaşı kemale ermiş kişileri saygıyla anarım.

 

 

 

fyildirim@ogungazetesi.com.tr
OGÜN/03-10.Şubat.2008/Sayı:58/Sayfa:03 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın