Kaynaşmaya değil, adil eğitime ihtiyaç vardır

Biraz dışarıda biraz evde derken ortaokulda müdür yardımcısı olan yeğenim ile evimizin balkonunda biraz siyaset, biraz ülke meseleleri eşliğinde akşam sohbetine çay içerek devam ediyoruz.
Kaynaşmaya değil, adil eğitime ihtiyaç vardır

Konu dönüyor ve dolaşıyor derken geliyor mülteci sorununa…

Yeğen başlıyor anlatmaya; “Dayı milli eğitimden arıyorlar ve diyorlar ki! Şu adrese gidin ve şu isimli Suriyeli çocuğu okula kayıt edin. Bahis adrese gidiyoruz, çocuğu buluyoruz ve okula kayıt ediyoruz. Çocuk ömrü hayatında hiç okula gitmemiş, dili farklı, yaşama bakışı farklı… Biz o çocuğu kaynaşma adı altında diğer çocuklarla aynı eğitime tabi tutuyoruz. Emin olun elimizden gelen her imkanı veriyoruz”

Peki şimdi ben soruyorum; hangi akla göre hiç eğitim almamış bir yabancı çocuğu bizim çocuklarımızla aynı sınıfa eğitim için alınız talimatı veriliyor. Burada o Suriyeli çocuğa verilen imkan sonucunda bizim çocuklarımızın hakkı çalınmıyor mu? Hiç okula gitmemiş 12 yaşındaki bir çocukla yıllardır ilkokul okumuş ve ortaöğretime geçmiş çocuklar nasıl kaynaştırılabilir anlaşılır bir durum değildir.

Biz millet olarak ihtiyaç sahibi mültecilere gereken yardımları yapıyoruz. Devletimiz de bizim hakkımızı mültecilere vermek yerine onlara başka fonlar vasıtasıyla imkanlar tanıyarak yardım etmek zorundadır.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın