2019 yılı 'Kira Gelirleri'nin vergilendirilmesi

Mart ayı genel vergilendirme işlemlerinin başladığı ay. 2019 Yılında elde edilen gelirlerin nihai vergilendirilmesi bu beyan edilecek.
2019 yılı 'Kira Gelirleri'nin vergilendirilmesi

Bu yazımda hatırlatma ve bilgilendirme amacı ile Kira Geliri elde edenlerin beyanları hakkında bilgi vereceğim.

2019 Yılında mesken, işyeri ve benzeri mal ve hakların sahiplerinin elde ettikleri gelirlerin istisna tutarı, indirilecek giderler özellik arzeden beyanlar hakkında yazıyorum. Gayri Menkul Sermaye İradı olarak değerlendirilen kazançların 2019 yılı içinde tahsil edilmesi koşulu ile beyana tabi tutulacak. Peşin alınan veya sonradan ödenen kira bedellerinin hangi yılda tahsil edildi ise o yıl beyana tabi edilir. Mükellef yıl içerisinde ne kadar kira tahsil etti ise o kadar beyan edecekler. Mesken kira ödemeleri 500.00 TL ve üzeri ile işyerlerinin tamamı Banka ve tahsile yetkili finans kurumları veya posta aracılığı ödenmesi zorunludur.

Sahip oldukları yerleri kira almasalar dahi beyan etmeleri gereken durumlar vardır. Burada Emsal Kira Bedeli söz konusu olacaktır.

Bu durumda ;

1-Kiraya verilen yerin emsal kira bedelinden düşük olması halinde

2-Gayrimenkulün bedelsiz olarak kullanıma verilmesi halinde Emsal kira bedeli üzerinden beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Emsal Kira Bedeli Gayrimenkulün ilgili yılda bağlı bulunduğu Belediyelerce saptanmış Emlak Vergi Değerinin %5 tutarının yıllık olarak değerlendirilmesidir. Hiç kira alınmamışsa bu tutar veya alınan kira %5 ten düşük ise aradaki fark tamamlanarak asgari belirlenen tutar üzerinden beyan edilecektir.

Kira beyanından muaf olan gelirler:

1-Gayrimenkulün korunması amacı ile başkalarına kiraya verilmesi halinde,

2- Gayrimenkulün sahibi ile ikamet amaçlı kullanılması halinde

3-İl özel idareler, Belediyeler, Genel Bütçeli idareler, Katma bütçeli idareler tarafından kiralanması halinde Beyanname verilmeyecektir.

Bir de yıllık kira gelir tutarı üzerinden beyanname verilmeyecek durum vardır. 2019 yılında meskenden kira elde edenler yıllık 5.400,00 TL den düşük olursa beyan etmeyecekler. Sadece bir meskene ait olmak üzere yıllık mesken kira gelirlerinde beyan edecekleri tutardan 5.400,00 TL istisnayı indirebileceklerdir.

İşyerlerinden tevkifata tabi kira geliri elde edenlerden. 2019 yılı toplam gelirleri istisna sınırı 40.000,00 TL'dir. Bu tutar beyanname verme sınırı olarak değerlendirilmelidir. İşyeri kirası elde edenler herhangi bir indirim uygulamadan 40.000,00 TL üzeri gelirlerini beyan edecekler.

Kira Geliri beyanında giderler nasıl tespit edilecektir

Kira geliri elde edenler için gider tespit uygulaması 2 usulde yapılmaktadır.

  • Götürü gider
  • Gerçek gider usulleri

Her iki usulde gayrimenkullerin tamamı üzerinden yapılmalıdır.

Götürü usulün tercih edilmesi halinde Safi kazanç (İstisna tutarı indirildikten sonra tutar) üzerinden %15 tutarın hesaplanması ile belirlenir. Götürü gider seçeneği tercih edilmişse en az iki yıl devam edilmelidir.

Gerçek usul giderleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz

Kiraya verilen;

- Gayrimenkulün sigortalama giderleri

- Gayrimenkulün için harcanan aydınlatma ısıtma ve su giderleri

- Gayrimenkul için ödenen faizler,

- Gayrimenkulün alındığı tarihten itibaren 5 yıl süre ile alınmış olan bedel üzerinden %5 amortisman gideri, bu tutar sadece gelirin elde edildiği gayrimenkule uygulanacaktır. Sadece mesken olarak kira geliri elde edenlerin yararlanacağı giderdir. İşyerleri kira gelirlerinde uygulanmayacaktır.

- Gayrimenkulün bakımı onarımı için harcanan tutarlar, Gayrimenkule ait amortismanlar, kiraya verdikleri gayrımenkul'ün dışında ikamet amaçlı kiralanan meskene ödenen kira tutarları gider olarak değerlendirilir.

Gerçek gider yöntemini tercih edenlerin istisnaya isabet kısmı gayri safi hasılattan indirilemeyecektir. Formül uygulanarak hesaplanacaktır.

Beyanname üzerinden yapılabilecek indirimler bulunmaktadır

1- Hayat şahıs sigortalarına ödenen primlerin matrahın %15 kadar kısmını indirebilirler.

2- Yine matrahın %10 kadar kısmına isabet eden mükellefin kendine eşi ve çocuklarına harcadıkları Eğitim ve Sağlık harcamaları, Harcamaların Gerçek ve kurumlar vergisi mükellefi olan kişilerden alınan belgelerle fatura ve benzeri tevsik edilebilecek belgeler olmalıdır.

3- Beyan edilen matrahın %5 ini aşmayan tutarda bağış ve yardımlar da indirilebilir.

4- Sponsorluk harcamaları..

Beyannamelerin verilme zamanı ve yeri

2019 yılı kira geliri elde edenler, 01-25 Mart 2020 tarihine kadar bağlı bulundukları vergi dairelerine vermelidirler.

Hazır Beyan sistemi

Mükellefler dilerlerse Gelir İdaresi Başkanlığınca düzenlenen Hazır Beyan Sistemi üzerinden internet aracılığı ile beyannamelerini verebilirler.

Ödeme Zamanı

Tahakkuk eden Kira geliri vergisi 2020 yılında defaten bir seferde ödeneceği gibi isterlerse 2 taksitte ödenebilir.
1. Taksiti 31/03/2020
2. Taksiti 31/07/2020 tarihinde ödenebilir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın