DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
TİC Haber Kule - Sağ
  • Yaşam

Yardım malzemelerine uydudan takip

Erzincan'da, AFAD tarafından kurulan 'Bölgesel Lojistik Deposu'nda olası afet anında bölgeye en kısa sürede ulaştırılmak üzere hazır bekletilen yardımlar, yola çıkarıldıktan sonra uydudan takip ediliyor.
Yardım malzemelerine uydudan takip
AA - Erzincan'da, AFAD tarafından kurulan "Bölgesel Lojistik Deposu"nda olası afet anında gönderilmek üzere hazır bekletilen yardım malzemeleri, yola çıkarıldıktan sonra uydu takip sistemi ile takip ediliyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kent merkezinden 6 kilometre uzaklıktaki Çağlayan yolu üzerinde bin 550 metrekaresi kapalı toplam 7 bin 500 metrekare alana kurulan lojistik deposunda 48 konteyner bulunuyor.

Son teknolojik donanıma sahip depodaki tavan vinciyle içerisinde yatak, battaniye, mutfak seti gibi malzemelerin bulunduğu konteyner, en geç 10 dakika içerisinde hazır bekletilen tırlara yüklenerek yola çıkarılıyor ve bütün süreç uydu sistemi aracılığıyla izleniyor.

"Geçen ay 256 adet yatağı buradan Afrin'e gönderdik"

Olası afet durumunda yardım malzemelerinin en kısa sürede yola çıkarıldığını belirten Çelik, şöyle konuştu:
"Erzincan bölge depomuzda 11 personelimiz hizmetini sürdürmektedir. Depodaki personel sürekli hazır halde beklemektedir. Afet haber verildikten en geç 7 ila 10 dakika içerisinde yardım malzemesi bulunan konteyner tıra yüklenerek yola çıkabilmektedir. Biz depomuzda bulunan yardım malzemelerini hem doğal afetler sırasında ihtiyacı olan vatandaşlara hem de bildiğiniz üzere güney sınırlarımızda Afrin'de Mehmetçik'imizin yatak ve diğer problemlerini gidermek için sürekli sevkiyat yapıyoruz. En son geçen ay 256 adet yatağı buradan Afrin'e gönderdik." 

"Stok durumunu da takip edebiliyoruz"

Konteynerlerin üzerindeki cihazların IP numarası ile bilgisayardan bağlantı kurduklarını aktaran Güler, şöyle konuştu:
"Depomuzda bulunan 48 adet konteynerin her biri ayrı ayrı GPS ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile lojistik depomuzda bulunan görevliler tarafından anlık takip edilmekte. Cihazlarla kurulan bağlantıda araçların mevki, konum ve hız gibi verileri takip edilerek malzemelerin acil şekilde afet bölgesine ulaştırılması sağlanmaktadır. Ayrıca depomuzun stok durumunu yine AFAD Başkanlığı tarafından anlık olarak takip edilmektedir."
TIC Detay Altı
Yorum Yazın