• Siyaset

Mısır polisinin AA Kahire ofisine baskınına TBMM'de tepki

Mısır polisinin Anadolu Ajansı'nın (AA), Kahire ofisine baskın düzenleyerek, dört çalışanı gözaltına almasına TBMM'de de tepki gösterildi.
Mısır polisinin AA Kahire ofisine baskınına TBMM'de tepki
TBMM Genel Kurulunda uluslararası sözleşmelere ilişkin görüşmeler sürerken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yerinden söz isteyerek, Mısır polisinin tutumunu "Türkiye'ye yapılan bir sataşma" olarak niteledi.

AA'nın Kahire ofisine dün akşam yapılan baskında çalışanların sabaha kadar tutulduğunu, daha sonra biri Türk vatandaşı 4 çalışanın gözaltına alındığını anlatan Özel, "Bir zaman sonra da bilinmeyen bir adrese doğru götürüyorlar. Şu ana kadar bir açıklama yapılmış değil. Anadolu Ajansı'nın çalışanları bir an önce serbest bırakılmalı." dedi.

Avukatların bütün taleplerine rağmen aramanın, baskının neden yapıldığının açıklanmadığını vurgulayan Özel, "Türkiye makamlarına bu konuda bilgi verilmesi gerekiyor. CHP olarak dört çalışan için endişeliyiz. Mısır makamlarının bu yaklaşımını, operasyonunu kınıyoruz. Anadolu Ajansı'na ve tüm basın camiasına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da Mısır polisinin, AA’nın Kahire ofisini basarak, biri Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına almasını şiddetle kınadığını belirtti.

Turan, “Mısır makamlarının bu girişimi bir acziyet olmakla beraber, sürekli demokrasiden dem vuran bazı batılı ülkelerin Mısır’daki darbeci yönetimin antidemokratik uygulamalarına sessiz kalmalarının da bir sonucudur.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasını hatırlatan Turan, “Mısır'ın Ankara'daki maslahatgüzarı Bakanlığa çağrılarak Türkiye'nin tepkisi iletildi. Tüm dünyada basın özgürlüğü, haber alma hakkı ve savaş ortamlarında dahi basının dokunulmazlığı ilkesi vardır. Sağduyuyla hareket ederek, masum bir şekilde görevini icradan başka beklentisi olmayan basın çalışanlarının yaşadığı bu olay kabul edilemez. Basına yönelik bu müdahaleler hiçbir zaman karşılık bulmamış, basın susturulamamıştır.” ifadelerini kullandı.

Mısır makamlarından gözaltına alınan AA çalışanlarını derhal serbest bırakarak bu yanlıştan dönmelerini beklediklerini vurgulayan Turan, “AA Genel Müdürü Sayın Şenol Kazancı’yla telefonla görüşerek kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Sürecin en kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını ümit ediyoruz.” diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç de "Anadolu Ajansı çalışanları derhal serbest bırakılmalı ve gereken özür de dilenmeli." dedi.
Yorum Yazın