• Siyaset

Davutoğlu'ndan ABD'nin Kudüs kararına sert tepki: Asla kabul edilemez

ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde Ortadoğu barış planı kapsamında Kudüs'ün İsrail'in 'bölünmez' başkenti olarak kabul edileceğine yönelik açıklamasına bir tepki de Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan geldi.
Davutoğlu'ndan ABD'nin Kudüs kararına sert tepki: Asla kabul edilemez
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte açıkladığı tek taraflı 'Yüzyılın Anlaşması' planına tepki gösterdi.

"Gerilimin ve savaşın tohumlarını ekiyor"

"Kudüs müslümanların onuru, İbrahimi geleneğin kutsal mekanı ve Filistin'in ebedi başkentidir" diyen Davutoğlu, "Bu açık gerçeği yoksayan Trump ve İsrail'in Filistinlilere ve müslümanlara danışmadan hazırladıkları sözde barış planı barışın değil savaşın ve gerilimin tohumlarını ekmektedir" ifadelerini kullandı.

"Bu plan asla kabul edilmeyecektir"

Açıklamasının devamında birtakım zaaflardan faydalanılarak ilan edilen bu planın asla kabul edilemeyeceğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:
"İslam dünyasındaki siyasi zaaflardan istifade ile ilan edilen bu plan Müslüman halklar ve İbrahimi geleneğin samimi savunucuları tarafından asla kabul edilmeyecektir. Mescid-i Aksa'sız Kudüs, Kudüs'süz Filistin anlayışı üzerine barış inşa edilemez."
Yorum Yazın