• Siyaset

15 Temmuz'da TBMM'deki anma etkinliği için katılımcılara Covid-19 testi zorunluluğu

TBMM'de 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıldönümü nedeniyle TBMM'de sabah saatlerine kadar bir dizi anma etkinliği düzenlenecek.
15 Temmuz'da TBMM'deki anma etkinliği için katılımcılara Covid-19 testi zorunluluğu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla TBMM 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda anma töreni yapılması planlanırken, pandemi gerekçesiyle bu yıl TBMM Genel Kurulu’nda özel oturum yapılmayacak.

Program kapsamında bombanın düştüğü alana karanfil bırakılacak, saygı duruşu yapılacak, İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra Kuran ve dua okunacak.

TBMM’deki anma töreni programına Meclis Başkanlığı, tüm siyasi parti gruplarını davet ederken, Cumhurbaşkanlığının talebi doğrultusunda törene katılacakların öncesinde Covid-19 testi yaptırmasının istendi.

Bunun üzerine törene katılacak siyasi parti temsilcileri test yaptırdı. Törene katılacağı belirtilen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de test yaptıran isimler arasında yer aldı.

Kılıçdaroğlu katılmayacak
Meclis'te yapılacak törene MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de katılması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise törene grup toplantısı girişinde gazetecilerin sorusu üzerine, katılmayacağını söyledi. Klıçdaroğlu, "Covid-19" testi istenmesi nedeniyle mi katılmıyorsunuz" sorusuna "Hayır" yanıtını verirken gerekçesini şöyle açıkladı: "Meclis'te daha önce özel oturum yapılıyordu. Partiler konuşuyordu. Ama biz konuşmayalım diye bu sefer böyle bir yola gittiler. O nedenle katılmayacağım. Çünkü bu doğru değil. O gün burada (Meclis’te) kim varsa, o gün kim direndiyse, onlara söz verilmeliydi. O gün burada bizim 15 arkadaşımız vardı.”
Yorum Yazın