TIC 600*160
DTR Elektrik Kule Reklamı - Sağ
  • Sağlık

Sigara içenlerde koronavirüs tehlikesi

Sağlık açısından büyük riskler oluşturan sigara, koronavirüs hastalığında da ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Araştırmalara göre sigara içenlerin virüs kapma olasılığının 14 kat daha fazla olduğu söyleniyor.
Sigara içenlerde koronavirüs tehlikesi
Cansu Durusoy - Bilindiği üzere dünyada binlerce kişinin hayatına mal olan koronavirüsten en çok etkilenen kesim kronik hastalığı olanlar ve sigara içenler...

Her iki durumda da salgın hem çok hızlı gelişiyor hem de büyük oranda ölüm riski taşıyor.

Araştırmalara göre sigara içenlerin, bu hastalığa yakalanma oranı çok daha fazla oluyor.

Sigara içilmesiyle normalden 14 kat daha fazla etki gösteren koronavirüs hastalığından, sigarayı azaltarak da kurtuluş olmuyor.

Sigaranın derhal bırakılması gerekiyor
Koronavirüsün en çok solunum yolunu etkilemesinden ötürü, ağır vakalarda solunum yetmezliği ve akciğer organ yetmezliği ortaya çıkıyor.

Sigara içenlerin akciğerlerinde, içilen sigara miktarı ve süresine göre değişken olmakla birlikte hasar gelişiyor ve hastalığın sigara içenlerde daha ağır seyretmesine neden oluyor.

Uzmanlar, sigarayı azaltmanın bu riski azaltmadığını söylüyor. Bilimsel çalışmalar sigara ne kadar erken bırakılırsa, sigaraya ilişkili hastalık riskinin de o kadar azalacağını ortaya koyuyor.

Yeşilay'dan önemli uyarı
Geçtiğimiz günlerde, Yeşilay'dan da konuya ilişkin bir açıklama yapılmıştı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Tütün dumanı ve elektronik sigaralarda solunan aerosolü, bağışıklık sistemini baskılayarak fonksiyonlarını bozuyor. Bu nedenle dumana maruz kalmak, akut ve kronik hastalıklara neden oluyor. Ayrıca duman akciğerde öksürük refleksini bloke ederek, ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırıyor. Koronavirüsün vücudu yıktığı organ akciğer olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle koronavirüse karşı alınacak önlemlerin başında tütün ürünleri ve elektronik sigara kullanımına son vermek geliyor."
TIC Detay Altı
Yorum Yazın