• Sağlık

Hong Kong araştırmacıları 'Korona Virüsü' için aşı geliştirdiler

Çin ve ABD'deki bilim adamları, 100'den fazla insanı öldüren ve binlerce kişiyi enfekte eden yeni korona virüsüne karşı bir aşı üretmek için ayrı ayrı yarışıyorlardı.
Hong Kong araştırmacıları 'Korona Virüsü' için aşı geliştirdiler
AJANSLAR - Hong Kong Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar başkanı Profesör Yuen Kwok-Yung, ekibinin aşı üzerinde çalıştığını ve daha önce bilinmeyen virüsü şehrin ilk ithal vakasından izole ettiğini ortaya çıkardı.

Yuen; "Aşıyı ürettik, ancak hayvanlar üzerinde test etmek uzun zaman alacak," dedi.

Yuen, hastalar için ne zaman hazır olacağına dair belirli bir zaman çerçevesi vermezken, hayvanlara yapılan aşının test edilmesinin aylar sürebileceğini, kullanıma uygun hale gelmeden önce insanlar üzerinde klinik denemeler yapılmasının da en az bir yıl alacağını söyledi.

HKU araştırmacıları bunu daha önce Yuen'in ekibi tarafından icat edilen bir burun spreyi influenza aşısına dayandırdı.

Araştırmacılar grip aşısını korona virüsün yüzey antijeninin bir kısmı ile değiştirdiler, bu da grip virüslerini ve pnömoniye neden olan yeni korona virüsünü önleyebileceği anlamına geliyor.

Aşı, başarılı bir şekilde test edilirse, küresel olarak 4.600'den fazla insanı enfekte eden Çin ve çoğunlukla salgının merkezi olan Wuhan'da 100'den fazla insanı öldüren bir hastalığı ortadan kaldırabilir.

Yorum Yazın