• Kültür-Sanat

'Malcolm X' tiyatro oyunu prömiyer yaptı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Hakan Güneri'nin yazdığı Eyüp Kan'ın yönettiği “Malcolm X” tiyatro oyununu izleyici ile buluşturdu.
'Malcolm X' tiyatro oyunu prömiyer yaptı
Büyükşehir Belediyesi, Sezai Karakoç Kültür ve Sanat Sezonu kapsamında hazırladığı etkinliklerle sanatseverleri tiyatro, konser ve sinema başta olmak üzere birçok ücretsiz etkinlikle bir araya getirmeye devam ediyor.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, “Malcolm X” oyununu Diyarbakırlı tiyatroseverler için sahneye taşıdı
Mehmet Veysi Yoldaş, Yusuf Süslü, Gülşah Erdur, Selman Süer, Halim Kaplan, Tuğçe Cemre Paçal ve Ömer Ayaz’ın rol aldığı oyunun ışık tasarımını Abdullah Uruç, dekor tasarımı Hacer Aslan, kostüm tasarımını ise Öykü Çoküreten gerçekleştirdi.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde gösterimi gerçekleşen oyunda, seyirciler oyuncuları ayakta alkışladı.

Oyunun Konusu
Oyun, 21 Şubat 21.30’da suikasta kurban giden siyahi Müslümanlar direnişinin en önemli isimlerinden biri olan Malcolm X’in hayatının son bir buçuk saatine odaklanırken, aslında onun bütün yaşamını, arayışını, kırk yıldır yanında taşıdığı merhametini gözler önüne seriyor. Bir bakıma onun yaşadığı dönemin Amerika’sının portresini çizerken, diğer yandan da oyun içinde kullanılan dramatik öğelerle birlikte “aramaya niyet eden” birinin hangi zorluklara katlanması gerektiğini ortaya koyuyor.
Yorum Yazın