TIC 600*160
  • Koronavirüs

Avustralya ordusu koronavirüsle mücadele için seferber oldu

Dünya genelinde salgın haline gelen koronavirüs nedeniyle Avustralya’da sıkı tedbirler uygulanırken polislere askerler de yardım elini uzattı. Vaka sayısının 4 bin 862’a ulaştığı ülkede can kaybı ise 21’ye yükseldi.
Avustralya ordusu koronavirüsle mücadele için seferber oldu
AVUSTRALYA/İHA - Avustralya’da koronavirüs salgını hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Salgının yayılmasını önlemek için tedbirlerin arttırıldığı ülkede güvenlik güçlerinin denetimleri sürüyor. Yürüyüşe çıkmak, sağlık hizmeti almak, işe ve alışverişe gitmek dışında sokağa çıkmanın yasak olduğu Avustralya’da yurt dışından gelenlere 14 günlük karantina uygulaması ise devam ediyor.

Ülke genelinde salgına yönelik artan tedbirler ve sıklaşan denetimler nedeniyle yetersiz kalan polislere askerler de katıldı. Otobüs terminalleri, tren istasyonları, havaalanları ve trafikte görevlendirilen askerler salgını önlemek için polisler ile iş birliği yaptı. Askerler, sosyal mesafe kurallarının uygulanmasından virüslü olması muhtemel yolcu bagajlarının steril bir şekilde taşınmasına kadar birçok konuda Avustralyalılara yardımcı oldu.

Yardım paketleri hazırlandı
Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin ülke çapında izolasyonda bulunan bireylere gıda ve temizlik paketleri hazırladığı, koronavirüsle mücadele kapsamında lojistik destek sağlayan askerlerin ihtiyaç sahiplerine acil yardım paketleri ulaştırdığı öğrenildi. Savunma kuvvetlerinin ayrıca eyalet sınırlarında iletişim ve doktor desteği sağlamak üzere kamplar kurduğu bu kamplarda koronavirüsle mücadele kapsamında eyaletlerarası lojistik hizmetler sağlanacağı bildirildi.

Can kaybı 21’e yükseldi
Avustralya’da korona virüs toplam vaka sayısı 4 bin 860’a, ölü sayısı ise 21’e yükseldi. Sydney’de yaşlı bakım merkezinde tedavi altında olduğu öğrenilen 95 yaşındaki kadının koronavirüs nedeniyle öldüğü bildirildi. Yapılan açıklamada, aynı bakım merkezinde koronavirüs nedeniyle 5’inci can kaybının yaşandığı belirtildi.

Öte yandan 300 çalışanında koronavirüs tespit edilen Güney Avustralya’daki Adelaide Havaalanı önlem amaçlı kapatıldı. Daha önce 90 çalışanında virüs rastlanan havaalanında, bir havayolu şirketinde çalışan bagaj görevlilerinde koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın