• Genel

Adım Adım Kahve Öğütme Rehberi: Kahve Nasıl Öğütülür?

'Kahvenin en lezzetlisi, yeni öğütülmüş kahve çekirdekleriyle hazırlandığı hâli.' diye düşünüyorsanız yalnız değilsiniz! Birçok kahve tutkununun da sizinle aynı fikirde olduğunu söyleyebiliriz. İyi bir kahve öğütücüyle istediğiniz her an damak tadınıza uygun incelikte kahveyi öğütebilirsiniz. Gelin, en lezzetli kahveler için öğütücü seçeneklerine ve öğütücüleri nasıl kullanmanız gerektiğine kısaca değinelim.
Adım Adım Kahve Öğütme Rehberi: Kahve Nasıl Öğütülür?
Kahve Öğütme Makinelerinde Kahve Nasıl Öğütülür?
Çekirdek kahve öğütücüleri; kahve çekirdeklerini kırmadan, parçalamadan veya yakmadan öğütmeyi amaçlar. Bunun için hem kahve değirmenleri hem elektrikli öğütme makineleri kullanılır.

Kahve Değirmeniyle Kahve Nasıl Öğütülür?
Kendi kahvenizi kendiniz hazırlamaya yeni başladıysanız el değirmenleri, sizin için oldukça yeterli. Kahve öğütücüleri, kahve çekirdeklerini kol gücüyle öğütmenizi sağlar. Uygun fiyatlı oluşuyla da sıklıkla tercih edilen ürünler, fiziksel güçle çalıştığı için öğüttüğünüz kahvenin ısınmasına engel olur. Bu da kahve lezzetini pozitif yönde etkiler.

Manuel ürünlerle kahveyi doğru şekilde öğütmek için şu adımları izlemelisiniz:
● Manuel kahve öğütücüyü kullanmadan önce incelik ayarını yapmanız gerekir. Bunun için ürünün içerisinde bir çark bulunur. Çarkı, çekmek istediğiniz kahve çeşidine göre ayarlayarak işe başlayın. İnceliği içmek istediğiniz kahveye uygun şekilde ayarlayarak ürünü espresso ya da filtre kahve öğütücü gibi kullanabilirsiniz.

● İncelik ayarını yaptıktan sonra istediğiniz miktarda kahve çekirdeğini değirmenin içine koyarak kapağı kapatın.

● Son olarak üstteki kolu devamlı çevirin. Bütün kahve çekirdeklerini öğüttükten sonra kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Elektrikli Kahve Öğütücü ile Kahve Nasıl Öğütülür?
El değirmenlerini kullanmak için vaktiniz yoksa ve daha fazla miktarlarda kahveyi hızla öğütmek istiyorsanız elektrikli kahve öğütme makinelerini tercih edebilirsiniz. Bu tip kahve çekirdeği öğütücüleri ile fiziksel güç harcamadan kolayca öğütme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Elektrikli kahve öğütücüsü kahvenizin lezzetini doğrudan etkileyeceği için kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunur.

Eğer kahve miktarını gösteren, tam otomatik bir elektrikli öğütücü kullanmıyorsanız;
● İlk olarak hazırlamak istediğiniz miktar için yeteri kadar kahve çekirdeğini tartın.

● Öğütücünün kalınlık ayarını yapın.

● Kahve çekirdeklerini hazneye boşaltın ve cihazı çalıştırın.

● Tetikleyiciye devamlı basmak, kahvenizin çok ısınıp aromasını kaybetmesine ve cihazın motorunun zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden makineyi kısa süreli çalıştırıp cihazı ara ara dinlendirin.

Eğer kullanacağınız kahve öğütücü makinesi tam otomatikse;
● Önce öğütme kademesini ayarlayın. Kademeli cihazlarda temel ayarları seçebilirsiniz. Kademesiz cihazlarda ara kademeleri de seçebilirsiniz ancak bu tür öğütücüleri kullanmak fazlaca deneyim gerektirir.

● Fincan sayısına göre miktar ayarını belirleyin. Böylece cihaz fazla çekirdekleri haznesinde tutar ve gerekli miktarı öğütür.

● Devamında kahve çekirdeklerini değirmene yerleştirin ve çalıştırma düğmesine basın.

Kahve Öğütme Dereceleri


Tüm kahveleri hazırlarken aynı öğütücüyü kullanabilirsiniz ancak her kahve için farklı bir öğütme derecesini tercih etmeniz gerekir. Örneğin Türk kahvesi hazırlamak için kahve çekirdeklerini ekstra ince öğütmeli, kahveyi tanecik kalmayacak şekilde toz hâle getirmelisiniz. Espresso yapmak için ince ancak Türk kahvesinden biraz daha kalın bir öğütme yapabilirsiniz. French press'te filtre kahve demlemek için kalın, cold brew gibi kahveler içinse çekirdekleri ekstra kalın şekilde öğütebilirsiniz. Eğer elektrikli kahve öğütücülerini tercih ediyorsanız kullanım kılavuzunda hangi derecenin hangi kahve için kullanıldığını görebilirsiniz. Manuel değirmenleri kullanıyorsanız bu ayarı kendiniz yapmalısınız.

Siz de her istediğinizde taze öğütülmüş çekirdeklerle kahve keyfinizi katlayacak Tchibo kahve öğütücüleriyle tanışmak için tchibo.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz!*İçerik tanıtım yazısı olarak girilmiştir. OGÜNhaber editörlerinin bir müdahalesi bulunmamaktadır.
Yorum Yazın