• Ekonomi

Yatırımcılar FED politikalarını yanlış anlıyor

ABD’de ekonomik toparlanmayla birlikte gelen enflasyon yatırımcı duyarlılığını derinden etkiliyor. Ancak FED’in politikalarını sıkılaştıracağına ilişkin endişeler gerçeği yansıtmıyor olabilir.
Yatırımcılar FED politikalarını yanlış anlıyor
AJANSLAR - ABD merkezli servet danışmanlığı şirketi Norhwestern Mutual’ın Baş Yatırım Stratejisti Brent Schutte yatırımcıların enflasyon konusunda arta endişelerine rağmen küresel borsaların yükselişine bu yıl da devam etmesini beklediğini açıkladı.

MarketWatch’un haberine göre Schutte, “Bana kalırsa yatırımcılar FED’i (ABD Merkez Bankası) hala yanlış anlıyor. FED, istihdam tarafında tüm kayıplar telafi edilene kadar ve daha fazlasına ulaşılana kadar enflasyon önümüzdeki aylarda yükselse bile hiçbir politikasını sıkılaştırmayacak” ifadelerine yer verdi.

Borsa uzmanı geçtiğimiz hafta gelen güçlü ABD istihdam verilerine ve Pazartesi günü Tedarik Yönetim Enstitüsü’nden gelen pozitif ekonomik verilere rağmen FED’in hedef istihdam rakamlarına ulaşana kadar enflasyonun yükselmesine izin vereceğini öngörüyor. Schutte’nin iyimser görüşleri borsaların bu yıl düşük bir hızda da olsa yükselişe devam edeceğini yansıtıyor.

Schutte’ye göre düşük sermayeli, orta dereceli sermayeli hisseler ve değerinin altındaki hisse senetleri kısmen Kovid-19 aşılanmalarının sağladığı ekonomik toparlanmaya liderlik etmeye devam edecek. Ancak değerinin altındaki hisseler görece ucuz olmaya devam ettikçe ve düşük ve orta dereceli sermayeye sahip şirketler bilançolarında büyümeye hazırlandıkça, borsa uzmanı bireysel yatırımcıların ekonomik toparlanmanın sağlayacağı kazançlara uygun konumlanamayacağından endişe ediyor.

Baş stratejist, “Birçok perakende yatırımcının kendilerini büyüme odaklı hisselere ve teknoloji hisselerine bağlamış olması beni endişelendiriyor” dedi. Schutte büyüme odaklı hisselerden değerinin altındaki hisselere doğru gerçekleşen rotasyonu kaçırma riskinin altını çizdi.
Schutte mevcut ekonomik genişlemeyle birlikte önünde sonunda enflasyon konusunda endişelenileceğini belirtti. Ancak enflasyon daha fazla volatiliteye sebep olurken borsa uzmanı mali politikaların veya FED’in tutumunun yakın zamanda dramatik bir şekilde değişmesini beklemiyor.

Baş stratejist, istihdam tarafındaki zorlukların göründüğünden daha fazla oluğunun altını çizerek, “FED asıl buna odaklanıyor” ifadelerini kullandı. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, FED Mart ayındaki para politikası toplantısında enflasyon hedefi %2’ye ulaşana kadar faiz arttırmayacaklarını açıklamıştı. FED Başkanı Jerome Powell istihdam hedeflerine ulaşana kadar yüksek enflasyona tahammül edebileceklerinin de güvencesini vermişti.

Schutte FED’in enflasyon hedefi %2 olduğundan bir miktar enflasyonun memnuniyetle karşılanabileceğini düşünüyor. Borsa uzmanı, “Daha fazla endişe edilmesi gereken noktaya ulaşana kadar gidilmesi gereken hala çok yol var” dedi.

Schutte'ye göre, FED muhtemelen pandemi sürecinde devam eden "ekonomik toparlanmaya kısa devre yaptırma" korkusuyla ve özellikle de milyonlarca Amerikalının işgücünden ayrılması nedeniyle faiz oranlarını yükseltmek için acele etmeyecek. Bununla birlikte baş stratejist ABD Hazinesi tahvillerindeki satış dalgasını da ABD ekonomisinin güçlenmesine ilişkin bir işaret olarak değerlendiriyor. Schutte 10 yıllık ABD Hazinesi tahvil getirilerinin tarihsel perspektifte hala çok düşük olduğunu da belirtiyor.

Ancak Northwestern Mutual’ın Baş Yatırım Straejisti yine de yatırımcıların portföylerinde enflasyona karşı koruma olması gerektiğini sözlerine ekledi. Schutte’ye göre bunu sağlamanın en iyi örneğinin emtia alımları.
Yorum Yazın