• Ekonomi

Hazine iki tahvilde 4.5 milyar TL borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 yıl vadeli ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvilde ihale öncesi yapılan satışlarla birlikte 4,53 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi.
Hazine iki tahvilde 4.5 milyar TL borçlandı
AJANSLAR - Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Hazine, Kasım ayı borçlanma programına iki tahville devam etti. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 yıl vadeli altı ayda bir yüzde 8.60 sabit kupon ödemeli tahvilde 619.3 milyon TL'lik satış gerçekleştirdi. İhalede bileşik faiz yüzde 20.77 oldu. 7 yıl vadeli değişken faizli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvillerinin yeniden ihracında ise 510.2 milyon TL'lik satış yapıldı. İhalede dönemsel faiz yüzde 9.86 oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 yıl vadeli altı ayda bir yüzde 8,60 sabit kupon ödemeli ve 7 yıl vadeli değişken faizli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvillerinin yeniden ihraçları öncesinde toplam 3 milyar liralık satış yaptı. Hazine 2 yıl vadeli tahvil ihracı öncesi piyasa yapıcılardan gelen 1.52 milyar liralık teklife karşılık, 425 milyon liralık satış gerçekleştirdi. Bu tahvilde kamudan gelen 575 milyon liralık tekliflerin tamamı karşılandı. Hazine 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihracı öncesi piyasa yapıcılardan gelen 1.62 milyar liralık teklife karşılık, 400 milyon liralık satış gerçekleştirdi. Bu tahvilde kamudan gelen 2 milyar liralık tekliflerin tamamı karşılandı.
Yorum Yazın