TIC HOLDING Header
  • USD 18.64
  • EUR 19.511
  • Altın 1062.036
  • BIST 100 4997.14
  • Ekonomi

Enerji krizine Truss merhemi: İngiliz iş aleminin faturalarının yarısını 6 aylığına devlet ödeyecek

Britanya'da eski dışişleri bakanı olarak mimarları arasında bulunduğu Ukrayna krizi ve Rusya yaptırımlarının neden olduğu enerji kriziyle 6 Eylül'de başbakanlık koltuğuna oturur oturmaz uğraşmak zorunda kalan Liz Truss, hane halklarının ardından iş dünyasını rahatlamaya yönelik adım attı.
Enerji krizine Truss merhemi: İngiliz iş aleminin faturalarının yarısını 6 aylığına devlet ödeyecek
Yeni Britanya hükümeti, hane başı enerji faturası tavan fiyatını 2 yıllığına dondurması sonrası, bu kez işletmelerin enerji faturalarının yarısının karşılayan program açıkladı.

Ekim ayından itibaren 6 ay boyunca uygulanacak program kapsamında enerji sektörü hariç işyerleri ile hayır kurumları, hastaneler ve okullar için toptan elektrik ve gaz fiyatlarının tavanı, açık piyasada öngörülen maliyetin yarısıyla sınırlandırılacak.

Truss: 6 ay sonra gözden geçireceğiz
BM Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunan Başbakan Liz Truss, "Programı 6 ay sonra gözden geçireceğiz. Mağazalar, barlar gibi en savunmasız işletmelerin bundan sonra da desteklenmeye devam etmesini sağlayacağız" diye konuştu.

Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, "İşletmelerin çökmesini durdurmak, istihdamı korumak ve enflasyonu sınırlamak için adım attık" dedi.

Sanayi Konfederasyonu memnun
Açıklamayı Britanya Sanayi Konfederasyonu (CBI) memnuniyetle karşıladı. CBI'ın baş politika direktörü Matthew Fell, "İşletmelerin kepenk kapatmasıyla ilgili endişeleri hafifletecek" dedi. Ancak CBI, arzı artırmak için uzun vadeli enerji çözümü çağrısında da bulundu.

Ticaret Odası tatmin olmadı
Britanya Ticaret Odası Genel Direktörü Shevaun Haviland ise “6 aylık destek, gelecek için planlar yapmak için yeterli değil” tepkisini verdi.

Toplam maliyet 235 milyar sterlini bulabilir
Truss'ın hem haneler hem de işyerlerinin enerji faturalarını geçici dondurma planının toplam maliyeti henüz resmen açıklanmadı. Muhasebe firması PwC, sadece işletmelere yardımcı olacak önlemin 10 ila 20 milyar sterline mal olabileceği tahmininde bulundu. Barclays bankası analistleri, hükümetin toplam harcamasının maliyetinin 235 milyar sterlini bulabileceğini hesapladı.
Yorum Yazın