TIC HOLDING Header
  • USD 18.645
  • EUR 19.706
  • Altın 1072.867
  • BIST 100 4779.74
  • Ekonomi

ABD'de yüksek mahkemeden Halkbank kararı

ABD Anayasa Mahkemesi, Halkbank'a duruşma hakkı tanıdı. Karar üzerine banka hisselerinde sert hareket görüldü.
ABD'de yüksek mahkemeden Halkbank kararı
ABD Yüksek Mahkemesi, Halk Bankasının “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında davanın düşmesi için yaptığı başvuruyu değerlendirmeye alarak bir oturumla avukatları dinlemeyi kabul etti.

Yüksek Mahkeme, web sitesinde yayımladığı kararda, mahkemeye yapılan başvurulardan hangi davaları dinleyeceğini açıkladı.

Yüksek Mahkeme’de dinlenecek başvurular arasında Halk Bankasının “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında davanın düşmesi için yaptığı başvuru da yer aldı. Oturumun ne zaman düzenleneceği ise daha sonra açıklanacak.

BANKA AVUKATINDAN AÇIKLAMA
Halk Bankası avukatları, “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında davanın düşmesi için önce federal, daha sonra ise bir üst mahkemeye başvurmuş, başvuruların reddedilmesi üzerine yargı sisteminde son merci olan ABD Yüksek Mahkemesine başvurmuştu.

Bankaya, “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal” suçlaması yöneltiliyor.

Anayasa Mahkemesi, Halk Bankasının başvurusunu haklı bulup lehte karar verirse dava düşecek; aleyhte bir karar alarak federal ve bir üst mahkemenin aldığı kararları onarsa New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde davanın görülmesine başlanacak.
Yorum Yazın