• Dünya

Yunanistan turistlerin dönüşünü bekliyor

Avrupa'nın dört bir yanında insanlar yaz tatili yapmanın mümkün olup olmayacağını merak ediyor, tatil yapabilmeyi umuyor. Şu anda bir çok ülke yurt içi ve bilhassa yurt dışı seyahate sıkı sınırlamalar uyguluyor, ülkeye dönenlere test ve karantina zorunluluğu koyuyor.
Yunanistan turistlerin dönüşünü bekliyor
Ekonomisi büyük ölçüde turizme bağımlı olan Yunanistan ise aşılarını olmuş ya da kısa süre önce Covid testi negatif çıkmış yabancı ziyaretçilere kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Ama bir çok Avrupa ülkesinde günlük koronavirüs vakaları yeniden yükselişe geçerken, büyük bir belirsizlik var.

Nisan ayı normal olarak Atina limanındaki tekne sahipleri için turist sezonunun başlangıcıdır. Ama bu yıl salgın yüzünden her şey askıda.

Eugene Theodoridis ve ekibi Atina'dan Yunan adalarına yatlar ve katamaranlar kaldırıyor. Müşterilerinin çoğu İngiltere, ABD, Almanya ve Güney Afrika'dan.

"Kış boyunca tekneleri turistlerin gelişine göre hazırladık" diyor. "Sınırlar açıldığında hazır olacağız ve dünyanın her yerinden gelecek insanları misafir edebileceğiz" diye sürdürüyor.

Turizm Yunanistan için neden hayati önemde?
Yunanistan Mayıs ortasından itibaren sınırlarını açmayı umuyor fakat diğer ülkelerin vatandaşlarının seyahat etmesine izin verip vermeyeceği belli değil.

Eugene "Bu iş tamamen bize bağlı değil. Bir çok ülkenin, belli kurallar üzerinde anlaşma sağlayarak insanların seyahat etmesine imkan sağlaması lazım" diyor.

Şu anda Yunanistan'da turizm sektöründen ekmeğini kazananlar için herhangi bir planlama yapmak çok zor.

Koronavirüs vakaları İngiltere'de azalmış görünse de Avrupa'nın bir çok ülkesinde tırmanışta. Yunanistan'da da hala sıkı Covid önlemleri uygulanıyor. Atina'da restoranlar, barlar ve turistik eşya dükkanları hala kapalı.

Halkın tedirginliği ise giderek artıyor çünkü turizm Yunanistan ekonomisinin yaklaşık beşte biri demek.

Yunanistan, yaza kadar turizm sektöründe çalışan herkesi aşılamayı planlıyor ve yabancı ülkelere seyahat için "aşı pasaportu" uygulamasına geçilmesini en çok savunanlardan.

Kültür Bakanı Lina Mendoni, aşı sertifikalarının herkesin güvenli hissetmesi açısından çok önemli olduğunu, bu sayede insanların Yunanistan'ın arkeolojik zenginliklerini, müzelerini rahatça gezebileceğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin bir planı var mı?
AB, insanların aşı, test ve antikor durumlarını gösteren ortak bir dijital seyahat belgesi önerisini tartışıyor.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bu öneriyi kuvvetle destekleyen liderler arasında.

Almanya'da yayımlanan Bild gazetesine "Aşılananlar tamamen seyahatte özgür olmalı. Ama aynı şekilde yakında koronavirüse yakalanmış ve bağışıklık kazanmış kişiler de. Ayrıca test olanlar ve negatif çıkanlar da serbest olmalı" dedi.
Yorum Yazın