• Dünya

Sırbistan'da hükümetin yeni Kovid-19 tedbirleri protesto edildi

Sırbistan'da son günlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında yaşanan artışın ardından dün açıklanan yeni tedbirlere tepki amacıyla başkent Belgrad'da düzenlenen protestoda, polisle göstericiler arasında arbede yaşandı.
Sırbistan'da hükümetin yeni Kovid-19 tedbirleri protesto edildi
Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in, Belgrad'da hafta sonu yeniden sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklamasının ardından ulusal meclis binası önünde toplanan binlerce gösterici, binaya zorla girmeye çalışınca polis müdahalesi ile karşılaştı.

Meclis önündeki emniyet güçleri, kendilerine sert cisimler atan göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verince, göstericiler meclis önünden şehrin farklı bölgelerine dağıldı.

​Bazı gösterilerin meclis binasına girmeye başarmasının ardından bölgeye çevik kuvvet polisinin konuşlandırıldığı, polisin kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz dahil güç kullandıkları da aktarıldı.

Meclis etrafına takviye polis kuvvetleri sevk edilirken, yaşanan olaylarda yaralananların olduğu ve bazı polis araçlarının da yakıldığı bildirildi.

Şehrin farklı bölgelerinde çöp konteynerlerini ateşe veren göstericiler, polisin müdahalesi ile sokak aralarına dağıldı. Polisin bazı göstericileri gözaltına aldığı görüldü.

Muhalif siyasetçiler de katıldı
Öte yandan, muhalif siyasetçiler, protestoların ‘hükümet karşıtı bir devrime’ dönüştürmeye çalışıp göstericilere de "Belgrad'a gidin, ya şimdi ya da asla" ve "özgürlüğünüzü elinize alın" çağrıları yaptı.

Gösterilere katılan eski Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic da katıldı. Ancak göstericilerin "Buradan gitti" dediği Jeremic'in ensesine bir kişi tarafından tokat atıldığı kameralara yansıdı.

Başbakan Ana Brnabic, her demokratik ülkede olduğu gibi Sırbistan'da da bu gece yaşananlara ilişkin hukuksal süreç başlatılacağını açıklarken, Emniyet Genel Müdürü Vladimir Rebic de olaylarda çok sayıda polisin yaralandığını duyurdu.

Göstericiler, Cumhurbaşkanı Vucic karşıtı, "İhanet", "Kosova", "Hırsızlar" ve "İstifa" sloganları attı.
Yorum Yazın