TIC HOLDING Header
  • USD 16.192
  • EUR 17.466
  • Altın 964.659
  • BIST 100 2438.84
  • Dünya

Satrançta birçok başarı elde eden Filistinli küçük kız, dünya şampiyonu olmayı hedefliyor

Filistinli Cena Ahmed Osman (12), Irak'ın başkenti Bağdat'ta mart ayında düzenlenecek Arap Satranç Şampiyonası'na katılmak için yoğun antrenmanlar yapıyor.
Satrançta birçok başarı elde eden Filistinli küçük kız, dünya şampiyonu olmayı hedefliyor
AA - Filistinli küçük kız, bu turnuvada 13 yaş altı grupta ülkesini daha ileri bir pozisyona taşımayı ve dünya şampiyonluğunu kazanmayı umuyor.

Satranç öğrenmeye sekiz yaşında başlayan Cena, Filistin Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen turnuvalar ve diğer yerel yarışmalarda aldığı birinciliklerin yanı sıra 3 kez Filistin şampiyonu oldu. Filistinli küçük kızın dört yıl içerisinde kazandığı çok sayıda madalya ve kupa bulunuyor.

Cena'nın ailesi, imkanların kıtlığına rağmen kızlarının satranç için gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Küçük kız,Tunuslu antrenör Eymen bin Behham'dan çevrimiçi eğitim alıyor. Okulda da çok başarılı olan Cena, satranç koçu olmayı hedefliyor.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus kentinde bulunan Mecdel Beni Fadıl beldesindeki evinden AA muhabirine konuşan Cena, satrançta Arap dünyası ve dünya şampiyonu unvanını kazanmayı hedeflediğini belirterek, "hedefinin büyük olduğunu ve bunun için çaba gösterilmesi gerektiğini" söyledi.Filistin'in adını dünyaya duyurmak istiyor.

Aldığı madalya ve kupaların yanında duran Cena, "Bu ödüllerden daha büyük bir hedefim var; o da ülkemin adını tüm dünyada duyurmak." dedi.

İmkan ve ilgi eksikliği olduğuna işaret eden Cena, satrancı internette veya bazen de babası ile oynadığına belirterek şunları kaydetti:

"Bu oyunu babamdan öğrendim ve onunla oynamaya başladım. Yerel şampiyonluklar kazanmasına rağmen onu yendim. Bu oyun yoğunlaşma, sakinlik ve sabır istiyor. Bir saldırı planı yürütmek zekaya dayanır."

Cena, "Keşfedilmesi ve geliştirilmesi gereken yeteneklerimiz olduğunu düşünüyorum ve bunun için hiçbir eksiğimiz yok." diye konuştu.

Cena birçok kez yarışmalarda derece aldı
Cena'nın babası Ahmed Osman, kızının oyunu kazanacak yeteneğe ve sakinliğe sahip olduğunu belirtti.

Kendisi bir buçuk yıl kaldığı İsrail hapishanelerinde gözaltında tutulduğu sırada satranç oynamayı öğrenen Osman, "Bir gün Cena'dan dünya şampiyonasında şah-mat ifadesini duymayı çok istiyorum." ifadelerini kullandı.

Kızının oyunu öğrendikten dört ay sonra ödüller toplamaya başladığını söyleyen Osman, Cena'nın Filistin Satranç Federasyonu tarafından Arap yarışmalarında Filistin'i temsil etmek üzere seçildiğini kaydetti.

Kızının ilk Filistin şampiyonluğunu 2017'de kazandığını aktaran Cena, 2017'de Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen bir turnuvada Arap dünyasında yedinci, 2018'de Tunus'ta düzenlenen bir turnuvada Arap dünyasında sekizinci ve 2019'da Ürdün'de Arap dünyasında yedinci olduğunu belirtti.

İsrail'in koyduğu engellere rağmen Arap şampiyonalarında kızına eşlik ettiğini söyleyen Osman, şunları kaydetti:

"İsrail hapishanelerindeki eski bir tutuklu olarak seyahatlerim sırasında tacize uğruyorum. Ülkeden ayrılırken ya da geri dönerken izin verilmeden önce yaklaşık yedi saat alıkonuluyorum. Buna rağmen Cena'nın Arap ya da uluslararası şampiyonalara katılmasında ısrarcıyım."
Yorum Yazın
mutarrif hacker hacker blog defacer dini sohbetler dini sohbet islami sohbet islami chat dini chat