TIC HOLDING Header
  • USD 18.811
  • EUR 20.508
  • Altın 1168.292
  • BIST 100 5268.21
  • Dünya

Rusya, Erdoğan ile Esad arasında görüşme üzerinde çalışıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Moskova’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad arasındaki görüşmeyi Rusya’da düzenlemek için çalıştığını söyledi.
Rusya, Erdoğan ile Esad arasında görüşme üzerinde çalışıyor
AJANSLAR - Birleşik Arap Emirlikleri Al-Arabiya TV kanalına verdiği röportajda, daha önce Erdoğan’ın Esad ile görüşme olasılığının bulunduğunu, Rusya’nın bu görüşmeyi her zaman destekleyeceğini vurgulayan Lavrentyev, “Bu görüşme Rusya’da gerçekleşebilir. Böyle bir görüşmenin genel olarak çok olumlu ve faydalı olacağına inanıyoruz ve bu yönde çalışıyoruz” dedi.

Yakın zamanda Suriye meselesine ilişkin Astana Formatı garantörleri Türkiye, Rusya ve İran heyetlerinin Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlediği toplantının ardından açıklamalarda bulunan Lavrentyev, Suriyeli Kürtlerin, ABD’nin rehinesi olduğunu belirterek, “Batılı ülkeler, Suriye’deki Kürtler üzerinde ciddi baskı uyguluyor” demişti.

Lavrentyev, “Batılı ülkeler, Suriye platformunu Rusya ile yüzleşmek ve ülkemizin itibarını zedelemek için kullanıyor. Bu nedenle de söz konusu ülkeler, Arap ülkelerine durumun istikrara kavuşturulması amacıyla belirli adımlar atmasına izin vermemek için elinden geleni yapıyor.” diye konuştu.

Amerikan heyetlerinin geçen ay Suriye’deki Kürt temsilcileriyle bir araya geldiğine dikkati çeken Lavrentyev, “Bunlar, Suriye Kürtlerini Şam’a yönelik adım atma konusunda uyardı, Kürtlere yönelik verdikleri desteği durdurmakla tehdit etti. Suriyeli Kürtler, ABD’nin rehinesidir. Batılı ülkeler, Suriye’deki Kürtler üzerinde ciddi baskı uyguluyor.” şeklinde konuştu.

İstanbul’da 13 Kasım’da gerçekleşen terör saldırısına değinen Lavrentyev, “Türk ortaklarımızın bilgi verdiği gibi PKK tarafından düzenlenen bu terör saldırılarının kendi başına yapılan eylem olduğunu düşünmüyoruz. Onlara bunun için onay verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Lavrentyev, Kürt sorununun çözümünün bölgedeki durumu istikrara kavuşturma konusunda yardımcı olabileceğini söyledi.
Yorum Yazın