TIC HOLDING Header
  • USD 18.824
  • EUR 20.435
  • Altın 1165.962
  • BIST 100 5057.9
  • Dünya

Kolombiya, silahlı isyancı ELN ile tekrar barış masasına oturuyor

Kolombiya devleti ile solcu gerilla örgütü ELN arasında 2019'da askıya alınan barış görüşmelerinin pazartesi günü Venezuela'nın başkenti Karakas'ta başlayacağı açıklandı.
Kolombiya, silahlı isyancı ELN ile tekrar barış masasına oturuyor
AJANSLAR - Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile 2016 Barış Anlaşması imzalayan Kolombiya yönetimi, ELN ile de tekrar masaya oturuyor.

Kolombiya'da cumhurbaşkanlığı seçimini 7 Ağustos'ta kazanan ülkenin ilk sol görüşlü başkanı olan Gustavo Petro, ELN ile barış görüşmelerinin yapılması için söz vermişti.

Kolombiya Barış Yüksek Komiseri Danilo Rueda ve ELN barış delegasyonu üyesi Pablo Beltran, sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaparak görüşmelerin pazartesi günü öğleden sonra Karakas'ta başlayacağını duyurdu.

Venezuela, Küba ve Norveç'in garantör olduğu barış görüşmeleri ilk olarak ekim ayında duyurulmuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da "Venezuela, Kolombiya'nın ELN ile yapacağı müzakereler ve barış anlaşmalarında garantör olmayı kabul ediyor. Kolombiya'nın tam barışı için elimizden gelenin en iyisini yapacağız." ifadelerini kullanmıştı.

ELN ile müzakerelerin geçmişi
Kolombiya, ELN ile birçok kez yarıda kesilen müzakerelere eski Devlet Başkanı Juan Manuel Santos döneminde başlamış ve bu müzakereler, Ekvador'un garantörlük ve ev sahipliğinden çekilmesi üzerine Küba'nın başkenti Havana'ya taşınmıştı.

Uzmanlara göre, uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı madencilik ve adam kaçırma gibi yöntemlerle kendini finanse ettiği tahmin edilen, 2 binden fazla mensubu bulunan ELN ile Kolombiya hükümeti arasındaki önceki müzakere girişimleri, örgütün içindeki dağınık güç ayrılığı ve radikal tavırlar nedeniyle ilerleyememişti.

Müzakereler, örgütün 2019'da bir polis okuluna düzenlediği, 22 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından dönemin Cumhurbaşkanı Ivan Duque tarafından askıya alınmıştı.
Yorum Yazın