• Dünya

KKTC Başbakanı Tatar: 'Doğu Akdeniz’de haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz'

Ogün Gazetesi Ekibi’ne özel açıklamalarda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz'deki doğal gaz aramalarının bir hak olduğunun altını çizerek, çıkan çatlak seslerin kendileri için bir itibarının olmadığını söyledi.
KKTC Başbakanı Tatar: 'Doğu Akdeniz’de haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz'
Ogün Gazetesi -

Kıbrıs'ın kaynaklarının adil şekilde paylaşılmasının gerektiğini belirten KKTC Başbakanı Ersin Tatar, "Türklerin tüm hakları Rumlar tarafından istismar ediliyor. Ve Rumların bu haksız düşünce ve uygulamalarına ise destek veren ülkeler vardır. Bu haksızlıkların ortadan kalkması adına Kıbrıslı Türklerin bir komitesi olmalıdır. Fakat Rumlar bazı devletlerin desteğiyle bunu reddediyor" diyerek bu haksızlıkların devam etmesi halinde durumun istikrarsızlık ve dengesizliğe neden olacağını söyledi.

"TÜRKİYE'NİN DOĞU AKDENİZ'DE HAKKI VARDIR VE BU HAKKIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Başbakan Tatar, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de hak sahibi, bütün parselde evrensel yasalara göre hakları bulunuyor. Türkiye ile KKTC Mavi Vatan olgusunda Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarları konusunda, Rumların bizi dışlamaya çalışması büyük haksızlıktır. Biz bu haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi, aksi takdirde bir istikrarsızlık doğabileceğini, dolayısıyla her ülkenin diğerinin hakkına saygı duyması gerektiğini her platformda dile getiriyorum" diye konuştu.

"TÜRKİYE, SIĞINMACILARA VERDİĞİ DESTEK İLE DÜNYAYA ÖRNEK OLMUŞTUR"

Suriyeli sığınmacılar konusunda Türkiye'nin fedakarlıkta dünyada ilk sırada yer aldığını belirten Tatar,“Türkiye Suriyeli iç savaş mağdurları için ekonomik olarak büyük bedeller ödemiştir.Bu durumun Türkiye'ye maliyeti 40 milyar dolardır.Yaptığı fedakarlıklar sonucunda Türkiye milyonlarca insana yuva olmuştur" diyerek bütün devletleri Türkiye gibi fedakârlık yapmaya davet etti.

"RUMLARIN BAYRAK YAKMA OLAYINA BÜYÜK TEPKİ VERDİK"

Başbakan Tatar, Rumların son bayrak yakma eylemine ilişkin, "Bu duruma ilk başta da tepki verdik, onların niyeti Kıbrıs'ın Rumlara ait olduğunu savunuyorlar. Biz de bunu reddediyoruz, kınıyoruz bu şekilde mücadelemize devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

"LİMAN ŞEHRİ MARAŞ’IN SAHİL ŞERİDİ 45 YIL SONRA AÇILACAK"

Başbakan Tatar, Maraş'ta envanter çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak "Maraş’ın sahil şeridi 45 yıl sonra yeniden açılacak. Bununla alakalı envanter çalışmaları devam ediyor, binlerce tapu, belge ve bina var. Hepsini ayrıntılı şekilde değerlendiriyoruz. Bu hazırlıklar yavaş yavaş yapılmaktadır. Belli merkezlerden tepkiler gelmekte ama günün sonunda bizim yapacağımız açılış, BM kararlarına aykırı olamaz. Hak sahipleri gelip mallarına mülklerine sahip olabilsinler diye bu açılımı yapıyoruz" diye konuştu.

Yorum Yazın