• Dünya

İran'dan korkutan nükleer çıkışı

ABD ile yaşanan gerilimle ilgili değerlendirmelerde bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, '2015 yılında imzalanan anlaşmadan önceki dönemdekinden çok daha fazla zenginleştirilmiş uranyuma sahibiz.' dedi.
İran'dan korkutan nükleer çıkışı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, son dönemde Tahran- Washington hattında yaşanan gerilim devam ederken tüm dünyayı tedirgin edecek bir açıklamaya imza attı. Ruhani, İran'ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan önceki dönemden çok daha fazla zenginleştirilmiş uranyum sahibi olduğunu söyledi.

Canlı yayında konuştu

ABD ile İran arasındaki gerilim devam ederken, Avrupa Birliği ülkelerinin devreye girmesine rağmen Tahran yönetiminden bugün çok sert bir açıklama geldi. 2015 yılında İran ile P5+1 ülkeleriyle imzalanan anlaşmadan ayrılan ABD'nin ardından gerilen ilişki ile ilgili açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, canlı yayında konuştu.

"Uranyum" tehdidi

Ruhani, "2015 yılında imzalanan anlaşmadan önceki dönemdekinden çok daha fazla zenginleştirilmiş uranyuma sahibiz… İran üzerinde baskı var, fakat ilerlemeye devam ediyoruz" dedi.

ABD, ağır yaptırımlar uygulamıştı

Nükleer anlaşmadan 2018 yılında ABD'nin ayrılmasının ardından Tahran'a ağır yaptırımlar uygulanmıştı. İki ülke arasında yaşanan gerilim geçen hafta İran Devrim Muhafızları Generali Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından tırmanmış ve Tahran yönetimi bir yolcu uçağını düşürmüş, Amerika'nın Irak'taki askeri üslerine füze ile saldırmıştı. Yaşanan gerilimin ardından bazı Avrupa ülkeleri İran'ı nükleer anlaşmaya geri döndürmek için devreye girmişti.
Yorum Yazın