• Dünya

İran Hükümet Sözcüsü Rebii: 'Biden'ın ekibinden herhangi bir mesaj almadık'

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, ABD'de yeni başkan seçilen Joe Biden'ın ekibinden İran'a herhangi bir mesajın gönderilmediğini duyurarak, 'Biden'ın ekibinden herhangi bir mesaj almadık. Onlardan beklentimiz, İran'ın güvenini kazanacak adımlar atmaları ve nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmeleridir. ABD anlaşmaya geri dönmeden görüşmenin hiçbir anlamı yok' dedi.
İran Hükümet Sözcüsü Rebii: 'Biden'ın ekibinden herhangi bir mesaj almadık'
İHA - İran Hükumet Sözcüsü Ali Rebii, haftalık düzenlenen basın toplantısında konuştu. Rebii, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın Donald Trump'tan kalan mirası devralmaması gerektiğini belirterek, "Biden, Donald Trump'tan kalan mirası ve onun aldığı kararları telafi etmeli. İran milleti baskı ve zorbalığa karşı direniş ve tahammülünü ispat etmiştir ve bunların hiçbirisi sonuç vermeyen yöntemlerdir" dedi. Rebii, ABD'de kurulacak yeni hükümetten beklentilerinin nükleer anlaşmaya dönmek ve taahhütlerin yerine getirilmesi olduğunu kaydetti.

Hükümet Sözcüsü Rebii, "İran ve ABD halklarının yararına olan şey tüm vesveseleri bir kenara bırakarak Washington yönetiminin Birleşmiş Milletlerin 2231 sayılı kanuna uyması ve taahhütlerini yerine getirmesidir" ifadelerini kullandı.

ABD'de başkanlık görevini yarın devralacak Joe Biden'ın ekibi ile İran arasında görüşmeler olduğu yönündeki iddiaları yalanlayan Rebii, Biden ekibinden İran'a herhangi bir mesaj gönderilmediğini belirtti. Rebii, "Biz tüm enerjimizi nükleer anlaşmaya taraf olan ülkelerin anlaşmaya tam anlamıyla uymaları için harcıyoruz. Yeni ABD hükümetinden de beklentimiz bu yönde. Biden'ın ekibinden herhangi bir mesaj almadık. Elbette onlardan beklentimiz İran'ın güvenini kazanacak adımlar atmaları ve nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmeleridir. ABD anlaşmaya geri dönmeden görüşmenin hiçbir anlamı yok" diye konuştu.
Yorum Yazın