TIC HOLDING Header
  • USD 18.461
  • EUR 17.768
  • Altın 961.896
  • BIST 100 3294.01
  • Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres: Ukrayna'daki nükleer tesislere saldırı intihardır; denetime açılmalı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına (UAEA) Ukrayna'da saldırıya uğrayan Zaporijya nükleer santraline giriş izni verilmesi için çağrıda bulundu.
BM Genel Sekreteri Guterres: Ukrayna'daki nükleer tesislere saldırı intihardır; denetime açılmalı
AJANSLAR - Dünyanın ilk atom bombası saldırılarının 77'nci yıl dönümü dolayısıyla Japonya'da bulunan Guterres, "Nükleer santrale yapılan her saldırı intihardır" dedi. Burada düzenlenen bir basın toplantısında konuşan BM Genel Sekreteri, uluslararası denetmenlerin tesise girmesi gerektiğini vurguladı ve "IAEA'nın tesisteki koşulların istikrara kavuşturulmasıyla ilgili bütün çabalarını tam olarak destekliyoruz" dedi.

UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi cumartesi günü tesise yönelik son saldırıların "nükleer bir felaket riskinin çok gerçek olduğunun altını çizdiği" uyarısında bulunmuş, santralin "tamamen kontrolden çıktığını" belirterek Rusya ve Ukrayna'ya durumu istikrara kavuşturmak ve olası bir nükleer kazayı önlemek için uzmanların tesisi ziyaret etmesine hızla izin vermeleri çağrısı yapmıştı. Dünyanın dokuzuncu büyük nükleer tesisine yönelik saldırılar dünya çapında korku yarattı.

Ukrayna ve Rusya birbirini suçluyor
Rusya ve Ukrayna, Avrupa'nın en büyük nükleer tesisi olan Zaporijya'ya yönelik saldırılarla ilgili birbirini suçluyor. Ukrayna, Rusya'nın cumartesi günü Zaporijya'ya karşı yeniden bombardıman başlattığını belirterek tesisteki üç radyasyon sensörünün zarar gördüğünü ve bir çalışanın cumartesi, bir başka çalışanın da devam eden günlerdeki saldırlarda yaralandığını açıkladı. Rusya'yı "nükleer terör" başlatmakla suçlayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Moskova'nın nükleer sektörünü hedef alan daha fazla uluslararası yaptırım getirilmesini istedi.

Zelenskiy pazar günü halka hitap konuşmasında "Dünyada hiçbir ulus, nükleer tesisi bir terörist devletin saldırısına uğrarken kendini güvende hissedemez" dedi. Rus güçleri Ukrayna'nın güneydoğusundaki tesisi mart ayı başlarında ele geçirmişti, ancak tesis halen Ukraynalı teknisyenler tarafından işletiliyor.
Yorum Yazın