TIC HOLDING Header
  • USD 18.79
  • EUR 20.411
  • Altın 1162.274
  • BIST 100 5177.83
  • Dünya

ABD'den Türkiye'nin Suriye ve Irak operasyonuyla ilgili açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği hava harekatı ve olası kara harekatıyla ilgili yaptığı açıklamada 'koordine edilmemiş askeri eyleme' karşı çıkmaya devam ettiklerini söyledi.
ABD'den Türkiye'nin Suriye ve Irak operasyonuyla ilgili açıklama
Suriye ve Türkiye'de sivil can kayıpları nedeniyle içten taziyelerini sunduklarını belirten Ned Price, Suriye'de IŞİD'in yenilgiye uğratılmasının ortak hedef olduğunu ve bu ortak hedefin desteklemesini istediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nın sayfasında yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ABD, Suriye ve Türkiye'de meydana gelen sivil can kayıpları dolayısıyla samimi taziyelerini ifade eder. Suriye'de sivil yaşamın korunması ve IŞİD'in yenilgiye uğratılması ortak hedefinin desteklenmesi için gerilimin azaltılması çağrısında bulunuyoruz. Irak'ın egemenliğini ihlal eden her türlü koordinasyonsuz askeri eyleme karşı çıkmaya da devam ediyoruz."

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christopher Burger da Türkiye’nin Suriye'ye ve Irak’ın kuzeyine düzenlediği operasyonlarda 'orantılı hareket etme ve uluslararası hukuka saygı gösterme' çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'ye yönelik hava harekatı öncesi Rusya ya da ABD ile bu konuda bir görüşme yapmadıklarını söylemişti. Erdoğan, operasyonun hava harekatıyla sınır kalmayacağını belirterek, bir kara harekatının sinyalini verdi.
Yorum Yazın