• Dünya

ABD'den Rusya'ya şoke eden çağrı!

Rusya Savunma Bakanının orduda 'savaşa hazırlık' teftişinin başlatıldığını duyurmasının ardından tüm dünya alarm haline geçti. Gelen son dakika haberine göre, dün iki Ukrayna askerinin Rus yanlısı ayrılıkçılarla çıkan çatışmada öldürülmesi üzerine ABD bugün Moskova'ya çok sert tepki göstererek çağrı yaptı. Ukrayna medyası ise askerlere 'uyarı yapmadan ateş izni' verildiğini yazdı.
ABD'den Rusya'ya şoke eden çağrı!
Rusya'nın sınıra yığınak yaptığına ilişkin görüntüler dünyayı ayağa kaldırdı. Beyaz Saray'dan Moskova'ya gerginliği artıracak bir suçlama geldi.

Binlerce asker, yüzlerce tank ve zırhlı aracı Ukrayna sınırına yığarak dünyayı dehşete düşüren Rusya lideri Vladimir Putin'in, hangi silahları çatışma alanına sevk ettiği netlik kazanıyor. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Tunguska uçaksavar ve füze sisteminin sınıra götürüldüğü dikkat çekti. Ayrıca TOS-1A roketatar sistemi de yine yığınak arasında.

Rus yanlısı ayrılıkçılar çatışma hattında saldırılarını yoğunlaştırdı, son 24 saatte açılan ateşlerde iki Ukrayna askerinin öldüğü bildiriliyor. Avdiyivka bölgesinde yaralanan asker, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Ukrayna ordusunun Donbas'taki Rus yanlısı ayrılıkçılara saldırılar düzenlediğini ileri süren Rus medyası, ilk kez S-400 füze savunma sisteminin Kırım'a transfer edildiğini doğruladı.

ŞOYGU DUYURDU: SAVAŞA HAZIRLIK...
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, öğleden sonra yaptığı açıklamada, orduda planlı bir "savaşa hazırlık" teftişinin başladığını bildirdi. Şoygu, askeri yetkililerle yaptığı toplantıda, Rus askeri güçlerinin eğitim planlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Savaşa hazırlık durumuna ilişkin denetimlerin başladığını kaydeden Şoygu, "Silahlı kuvvetlerin eğitim planı çerçevesinde, askeri yönetim ve birimlerde denetimler başladı." ifadesini kullandı.

Şoygu, ülkenin çeşitli bölgelerinde poligonlarda taktik tatbikatların yapılacağını belirterek, "Denetim çalışmalarının yüksek nitelikte yapılmasını ve askerler ile askeri teçhizatın hareket esnasında güvenliğinin sağlanmasını talep ediyorum." şeklinde konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı'na yakınlığıyla bilinen avia.pro internet sitesi, Rus ordusunun acil bir şekilde S-400'ün yanı sıra S-300'leri de işgal altında tutulan Kırım'a gönderdiğini yazdı. Rus ordusunun resmi televizyonu Zvezda ise, Hazar Denizi'ne yakın bir konumdaki Ashuluk eğitim sahasında S-400'lerin savaş uçaklarına karşı test edildiğini fotoğraflarla duyurdu.

ABD'DEN RUSYA'YA: NİYETİNİZİ AÇIK EDİN
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın, Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği konusunda niyetini açıkça ortaya koyması çağrısında bulundu.

Günlük basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kirby, Rusya'nın, Ukrayna sınırının güneyi ile doğusunda askeri hareketliliğini gözlemlediklerini söyledi.

ABD'nin, Ukrayna'yı savunma ve saldırı ekipmanları ile desteklediğini belirten Kirby, Rusya'yı bölgedeki niyetini gizlemekle suçladı.

Kirby, "Orada niyet tam olarak açık değil. Rusya'nın sınır boylarında bu kuvvetlerini hareketlendirme konusunda niyetini açık etmesi çağrısında bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

'UYARI YAPMADAN' ATEŞ İZNİ
Ukrayna medyasına göre, "Kiev bölgede kuvvetli birlikler konuşlandırdı, bu da Ukrayna ordusunun tüm Azak sahili boyunca 12 millik bölgeye deniz seviyesinde veya altında izinsiz giren herkese" uyarı yapmadan ateş açmasına izin verecek."

Bu plan, Ukrayna Deniz Hukuku ve Güvenliği Enstitüsü müdürü Bogdan Ustimenko tarafından Kırım TV kanalı ATR'de sunuldu.

Bir Rus uzman ise, "Ustimenko ve arkasındakilerin planlarında, 2014'ten sonra gelişen yeni gerçekliği tamamen görmezden gelecek bir mantıkla bu denizi talan etme planı var" ifadelerini kullandı.

Rus uzman, "Kesinlikle, Azak Denizi kıyıları boyunca 12 mil uzunluğundaki bir su şeridi Kiev tarafından Ukrayna'ya ait ilan edilmek istenecek ve kimse onların izni olmadan buraya giremeyecek" dedi.

RUSYA DÜNYA İLE ALAY ETTİ
Mart ayı sonunda ateşkesin havaya uçması ve dört Ukrayna askerinin ölmesiyle, Ukrayna-Rusya sınır hattı yeniden ateş topuna döndü. Rusya'nın devasa sevkiyatı, uluslararası medyada 'Savaşın eşiğinde' ve 'Dünya Savaşı dört hafta içinde tetiklenebilir' başlıklarıyla sunuluyor.

Moskova, bunca askeri yığınağa ve el konulan Kırım üzerinde helikopterlerin uçmasına rağmen kimseyi tehdit etmediğini savunuyor. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, ordu birliklerinin sınıra yerleştirildiğini söyleyip ekledi: "Rus ordusu, Rusya topraklarında gerekli görülen doğrultularda ve gerekli görülen şekilde ilerliyor. Bu, hiç kimsede en ufak endişeye yol açmamalı. Rusya, dünyanın hiçbir ülkesi için tehdit oluşturmuyor."

ABD VE İNGİLTERE'DEN DESTEK AÇIKLAMALARI
Ukrayna'ya Batılı müttefiklerinin sunduğu destek de artıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya'nın askeri hareketliliğinden kaygı duyduklarını ve Ukrayna'nın yanında olduklarını yineledi.

Price, "Rusya’nın, Ukrayna sınırına doğru ve işgal altındaki Kırım’da birliklerini hareket ettirdiğine dair güvenilir raporlar dahil doğu Ukrayna’da son zamanlarda artan gerilim konusunda kaygılıyız. Bu taciz ve saldırganlığa karşı Ukraynalı ortaklarımızın yanındayız" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de, Başkan Joe Biden’ın yakın zamanda bu konuda Rusya lideri Putin ile bir telefon görüşmesi yapmasını beklemediğini ancak diğer yetkililerin geçen hafta Ukraynalı mevkidaşları ile konuyu ele aldığını belirtti.

Psaki, "Rusya’nın Doğu Ukrayna’da gerilimi tırmandıran saldırganlığından ve provokatif faaliyetlerinden kaygılıyız. Bu konu yakından takip ettiğimiz bir şey. Şu anda Dışişleri ve Savunma Bakanları seviyesinde irtibat halindeyiz. Bu da yeterince üst düzey bir seviye" diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefon görüaşmesi gerçekleştirdi. Boris Johnson, Twitter hesabından "İngiltere'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına sarsılmaz desteğini yineledim" mesajını paylaştı.

Johnson'a sürekli desteği için teşekkür eden Zelenskiy, "Ukrayna'nın yalnız olmadığını hissediyoruz. G7 ülkeleri bizi destekliyor. NATO üyelik hareket planı Ukrayna için yüksek öncelikli" ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bir telefon görüşmesi de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptı.Ukrayna'dan yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Zelenskiy görüşmede ülkesinin ittifaka üye olma isteğini dile getirerek NATO'dan bir üyelik planı hazırlamasını talep etti. Zelenskiy bunun Rusya'ya verilmiş "gerçek bir mesaj" olacağını ifade etti.

'PUTİN YENİ BİR NORMANDİYA'YA HAZIRLANIYOR'
Rus askeri uzman Pavel Felgenhauer, sınırda muharip güçlerin yanı sıra küçük çaplı hava indirme birliklerinin de bulunduğunu söylüyor. Felgenhauer göre, Rusya Odessa ve Mykolaiv'i işgal için Normandiya benzeri bir çıkartma yapabilir.

Rus nüfus ve Rusya yanlılarının ağırlıkta olduğu Donbass bölgesinde (Donetsk ve Lugansk) tek taraflı bağımsızlık ilan edilmesinin ardından, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında çatışmalar 2014'ten bu yana devam ediyor.

Donetsk'e bağlı Şumi kasabasında 26 Mart'ta keskin nişancıların açtığı ateş sonucu dört Ukrayna askeri hayatını kaybetti, iki asker yaralandı. Bunun üzerine Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, uluslararası topluma Rusya'yı 'şiddetle kınama' çağrısı yaptı.

Rusya'nın 'geniş çaplı' bir provokasyona hazırlandığını vurgulayan Ukrayna istihbaratına göre, Moskova Rus yanlısı ayrılıkçıların saldırılarına Ukrayna'nın askeri karşılık vermesini istiyor.

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ise, Rusya'nın askeri yığınağını bir 'kas gösterisi' olarak tanımlayıp, Moskova'nın bu yolla ateşkes müzakereleri sürecinde baskı oluşturmak istediğini dile getiriyor.

RUSYA AÇIK AÇIK 'YIKIM' DEDİ
Rusya'dan gelen açıklamalar ise, açık açık Ukrayna'yı tehdit üzerine kurulu. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, 'Ukrayna'nın provokatif eylemlerde bulunmasının ülkede iç savaşa yol açabileceği'ni söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Putin kısa süre önce söylemişti ancak bu sözler bugün de geçerli; Donbas'ta yeni savaş başlatmaya çalışanlar Ukrayna'yı yıkıma uğratır" dedi.

ABD'DEN UKRAYNA'YA PEŞ PEŞE TELEFONLAR
Bölgede tansiyonun yükselmesi üzerine Washington'dan arka arkaya Ukrayna'ya destek açıklaması geldi. ABD lideri Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'i aradı.

Rusya'nın Donbas ve Kırım'daki 'saldırganlığı' karşısında ABD'nin Ukrayna'ya 'sarsılmaz desteğinin' süreceğini belirten Biden'a, Zelenskiy Twitter mesajıyla teşekkür etti. "Demokrasilerimizin korunması söz konusu olduğunda omuz omuza duruyoruz. Amerikan ortaklığı Ukraynalılar için çok önemli."

Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin Ukraynalı mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby ise, "Gerilimin ve ateşkes ihlallerinin artmasının yanı sıra, bölgesel gerginliğe ilişkin de NATO müttefiklerimizle görüşüyoruz" dedi.

NATO, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını güçlendirmesinden endişe duyulduğunu belirtti. Bir NATO yetkilisi, Moskova'nın barış görüşmelerinin altını oyduğunu ve Temmuz 2020'de varılan ateşkesi ihlal ettiğini dile getirdi.

NATO, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını güçlendirmesinden endişe duyulduğunu belirtti. Bir NATO yetkilisi, Moskova'nın barış görüşmelerinin altını oyduğunu ve Temmuz 2020'de varılan ateşkesi ihlal ettiğini dile getirdi.
Yorum Yazın