• Asayiş

Kapıkule Gümrük Kapısı’nda operasyon

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan en önemli gümrük kapılarından Kapıkule’de Gümrük Muhafaza ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonlar hız kesmeden devam ediyor.
Kapıkule Gümrük Kapısı’nda operasyon
Ekipler, peşpeşe gerçekleştirdikleri operasyonlarla Türkiye’ye yasa dışı yollarla sokulmak isten binlerce ileri teknoloji ürünü cihaza, yasaklı madde ve tarihi eserlere el koydu.
Yapılan ilk operasyonda boş olarak geldiği beyan edilen TIR, şüpheli bulunarar aramaya tabi tutuldu. Dedektör köpekler yardımıyla yapılan aramada, düzenek ile aracın yedek lastiğine bağlanan 5 kilogram uyuşturucu tespit edildi. Araç sürücüsü gözaltına alındı
Yine riskli görülen araçlarda x-ray cihazı ile yapılan kontrollerde toplam 5 milyon lira değerinde bin 200 adet bilgisayar işlemcisi, ekran kartı ve akıllı saat ele geçirildi.
Ayrıca, 3 bin 315 adet kulaklık, 586 adet şarj cihazı, 56 adet cep telefonu, bini aşkın oto yedek parçası,1400 adet nargile marpucu, 750 e-sigara ve aksamı ile 451 adet puro yakalandı.
Doğal yaşam ve kültür varlıklarını hedef alan kaçakçılara da göz açtırmayan ekipler bir başka operasyonda 15 kilogram ağırlığında doğal kehribar taşı, 500 adet hayvan kürkü ile 531 adet tarihi sikke ele geçirdi. Ayrıca toplamda 31 kilogram civarında külçe ve tarihi sikkeler olmak üzere kaçak altın ele geçirildi.