TIC 600*160
  • Asayiş

Batman M Tipi Cezaevi'nde yaşanan olayın kontrol altına alındığı açıklandı

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Batman M Tipi Cezaevi'nde isyan çıktı' iddialarına yaptığı açıklamada, 'Bazı adli suçluların karıştığı münferit bir olay meydana gelmiştir. Olay kontrol altına alınmış olup, ceza İnfaz kurumu normal işleyişine dönmüştür' denildi. Savcılık, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın olmadığını aktardı.
Batman M Tipi Cezaevi'nde yaşanan olayın kontrol altına alındığı açıklandı
Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Batman M Tipi Cezaevi'nde isyan çıktı' iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, olayda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmadığı ifade edildi.

Savcılığın açıklaması şöyle: "Batman M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda 4 Nisan 2020 tarihinde akşam saatlerinde, bazı adli suçluların karıştığı münferit bir olay meydana gelmiştir. Olay kontrol altına alınmış olup, ceza İnfaz kurumu normal işleyişine dönmüştür. Olay nedeniyle herhangi bir can kaybı ya da yaralanma bulunmamaktadır."Ne olmuştu?
Batman M Tipi Cezaevi'nin yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye, güvenlik güçleri ve ambulans geldi.

ANKA'nın haberine göre, yangın görüntülerinde birçok mahkumun ıslıklar ve sloganlar eşliğinde dışarıya sesini duyurmaya çalışması,"isyan" iddiasını gündeme getirdi.

HDP Siirt Milletvekili Sırık Taş sosyal medyada paylaştığı mesajında, "Batman M Tipi Cezaevi'nde isyan var" iddiasında bulundu.

Ataş yangın yerinden video paylaşarak yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Batman M. Tipi Cezaevinde isyan var. Mahkumlar yangın çıkardı. Ailelerin cezaevi önünde endişeli bekleyişleri sırasında çok sayıda itfaiye, güvenlik güçleri ve ambulansların cezaevi önünde konuşlanmış durumda. Bunun tek sorumlusu mevcut iktidardır."

HDP'den açıklama
HDP’den yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: ”Partimiz, Batman Cezaevinde yaşanan gelişmeleri öncelikle İHD ve Batman Barosuyla görüşerek yakından takip etmektedir. Milletvekillerimiz Feleknas Uca, Necdet İpekyüz ve Sıddık Taş olay yerindedir ve gelişmelere müdahil olmaktadır. Merkezi düzeyde de olayın gidişatına ilişkin gerekli girişimler hassasiyetle sürdürülmekte, herhangi bir olumsuz gelişmeye mahal vermemek için ilgili uyarılar tarafımızca yapılmaktadır. Bu vesileyle ilgili kurum ve kişileri derhal kamuoyunu bilgilendirmeye, kaygıları giderecek bir tutum sergilemeye çağırıyoruz. Konuyu aynı hassasiyetle takip etmeye devam ederken, halkımızın da göstereceği hassasiyet ve duyarlılığın önemine işaret etmek istiyoruz."

Batman Barosu: Can kaybı yok
Batman Barosu'ndan yapılan açıklamada yangında can kaybının olmadığı belirtildi.

Baronun Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Son gelen bilgilere göre koğuşları boşaltmak adına mahkumların ikna edildiği, koğuşların boşaltılmasının devam ettiği ve çok şükür ki herhangi bir can kaybının bulunmadığı şeklindedir" denildi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın